09 Şubat 2016
Yorum Yap
#4856898

Çiçek Sepeti Geciken Teslimat

06 Şubat 2016 Cumartesi vermiş olduğum, camdan Dünya Terrarıum model siparişim 09/02 Salı günü hala teslim edilmemiştir. 08 ve 09 Şubat tarihinde sürekli telefon konuşmamızda, yaşanan aksaklık için özür dileriz. Çiçeğiniz araçta,en geç 16:00'da teslim ediyoruz.


En son yaklaşık 30 dk önce yaptığım telefon görüşmesinde ise;Sevgililer gününden dolayı yoğun olduklarını dile getirildi. 1 hafta önce çiçek gönderen kaç sevgili vardır. Gebze bölgesine çiçek teslim edemiyorsan, teslimat bölgesinden çıkarmalısın ki, müşteriyi aldatmayacaksın kandırmayacaksın.


Yada en basiti, çiçeği zamanında gönderemeyecekseniz telefonla sürekli taciz edip, indirim kodunuz var çiçek göndermek ister misiniz demeyeceksiniz.

Çağdaş 101 Okunma

Cevaplar

  • Çiçek Sepeti Temsilcisi11 Şubat 2016

    Merhaba, Siparişinizde yaşanan durumdan dolayı CicekSepeti.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür diler ayrıca üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.  Siparişiniz ile ilgili ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Şikayetinize ilişkin tarafınız ile iletişime geçilerek gerekli görüşmelerimiz yapılmıştır. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, CicekSepeti.com    Müşteri İlişkileri 0850 222 00 79

Ziyaretçi Yorumları