09 Kasım
#12933270

Çiçek Sepeti Teslimatı Gerçekleştirmedi

1565032 numaralı 08.11 tarihli siparişim bir gün sonra teslimatın son dakikalarında beni arayarak hastahanede olduklarını ve detaylı bilgi olmadığı için bulamadıklarını söyleyerek benden bilgi istediler. İşin enteresan kısmı cerrah paşa tıp fakültesinde yattığı oda numarasına kadar bilgi vermemdi. Daha sonrasında Çiçek sepetinden gelen mesaj üzerine siparişin alıcı kişi tarafından teslim alındığından emin oldum, ki buradan sonrası tam bir hüsran. Siparişim gitmemiş üzerine bana yalan yanlış teslim alındı diye bir bilgi mesajı gönderildi. Yatan hasta beyin ameliyatı geçirdiği için konuşamadığından dolayı refakatçisi ile konuştu asla böyle bir şey gelmediğini duyduğumda sok oldum ve Çiçek Sepeti'ni geri arayıp yetkili birimle görüştüğümde bana yanlış mesaj gönderildiğini siparişin teslim edilemediğini bunun telafisinin sabah en erken saatte yapılacağını söyleyip özür dilediler.


Cumartesi günü saat 1'e kadar teslim edilmedi ve ancak pazartesi günü teslim edebileceklerini söylediler ben böyle kötü bir şey daha önce hiçbir alışveriş sitesinde görmedim telafisini asla sağlamadılar iptalini istediğim zaman ise 1-10 iş günü içerisinde gerçekleştireceklerini söylediler Çiçek Sepeti sorumsuzluk.

Fulden Fulden 1.261 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Çiçek Sepeti Temsilcisi09 Kasım

    Merhaba, Siparişinizde yaşanan durumdan dolayı CicekSepeti.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür diler ayrıca üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Şikayetinize ilişkin tarafınız ile iletişime geçilerek gerekli görüşmelerimiz yapılmıştır. Siparişiniz ile ilgili sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu tekrar belirtmek isteriz. Saygılarımızla, CicekSepeti.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 79

Ziyaretçi Yorumları