sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Çiçek Sepeti Siparişimi Başkasına Teslim Etti

Murat Murat16 Şubat 18:51

Bunu buraya yazma sebebim hayatımdaki en değer verdiğim iki insana beni son 3 4 kezdir beni mahcup etmeniz. Sonradan parayı iade ediyorsunuz evet AMA günü kaybedilen zamanı geri getirmek mümkün olmuyor. Dün eşime saat 9.42'de 130905215 numaralı sipariş verdim. Çalıştığım ve dersim olduğu için kendim götüremeyecektim. 18.00 22.00 saatleri arasında çiçek gidecekti.

Ben daha erken gönderilebilir mi dedim tamam deyip 11.32'de araca verildi sevindim. Yahu bu kez sıkıntı olmayacak dedim. 11.32'de araca verildi diye bildirim gelen çiçek akşam 20.48'de başka birine teslim edildi. Muhtemelen çiçek Ankara'dan falan geldi Adana'ya. Neyse bildirim geldi teslim edildi alan da eşimin adı. Eve geldim canım beğendin mi çiçeği diye sordum dedi ki hangi çiçek. Sana teslim edildi diye bildirim geldi AMA dedim. Yok ben almadım dedi.

Ertesi gün ise yan bloktaki başka birine teslim ettiklerini apartman görevlisinden öğrendik. Yani hiç sorulmaz mı siz misiniz ismi de farklı eşimden alan kişinin. Hani karşı komşuya verse yine anlayacağım. Karşı bloga vermek nedir? Neyse çiçek geldiğindeyse not açılmış hiçbir manası kalmamıştı artık. Ailemiz için bir özel günü daha tıpkı anneme olduğu gibi mahcubiyetle geçirttiği için teşekkür ederim size.

Paramı geri veriyorsunuz da hevesimi mutlu edebileceğim zamanı geri veremiyorsunuz tıpkı önceki şikayetimde yazdığım gibi çalıştığınız kurumları bayileri lütfen inceleyin. Daha bayinize ulaşamıyorsunuz bana da güzel bir ders oldu AMA arayınca üstelik 3 kez şaka gibi ulaşamadık özür dileriz diyorsunuz. Esas ben özür diliyorum ki ısrarla sizi tercih ettim. Neyse dediğim gibi bu da sondu.

Cevaplar

profile-icon Murat 17 Şubat 09:43

İndirim kodu için sağ olun gerek yok ben ürün farklı geldi demedim zaten ürün vaktinde ve esime gelmedi yan blokta başka birine gitti dedim insan bir sormaz mi siz misiniz değil misiniz kutlama mesajının içinde olduğu zarfın üzerine zahmet edip isim yazmamışsınız kişiye de sormamışsınız ertesi gün komsu görevliye vermiş getirip kapımıza bıraktı üzerinde açılmış bir not ve yırtılmış ekstra olarak ayrıca müşteri hizmetlerinizde gün içinde dönüş yapılacak dedi dönen olmadı yazık. Böyle çok müşteri kaybedersiniz çok!

Çiçek Sepeti Logo Çiçek Sepeti 16 Şubat 18:57

Merhaba Murat Can Bey, Öncelikle mutsuzluğunuzu benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ürününüzü detaylı olarak incelediğimde görsel formatına uygun olarak hazırlanmaktadır. Memnuniyetiniz benim için çok önemli. Tarafımıza iletmiş olduğunuz her geri bildirimin bizler için çok değerli olduğuna emin olabilirsiniz. Kabul ederseniz hesabınıza 1 yıl kullanım süreli olarak indirim kodu tanımlamasını sağlamak isterim. Ne dersiniz? Her türlü konuda benimle iletişime geçebilirsiniz. Size memnuniyetle yardımcı olmak isterim. Burcu A. Saygılarımızla, CicekSepeti.com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler