Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Çiçek Market Siparişimde Yaşadığım Sorunlar

profile
26 Mayıs
124

3029196 numaralı siparişimi 23 Mayıs 14.00'e kadar teslim edilmesi üzerine oluşturdum. Aynı gün alıcıma alakasız bir çiçek gönderildi. Müşteri hizmetlerini arayıp çözmelerini ilettim. Bu tarihe kadar geçiştirici cevaplar ile her gün 'bugün teslim olacak' bilgisi iletildi. Alıcıya alakasız bir çiçek gitmesin mi düşünelim yoksa muhatap bulamayıp rezil olduğumuzu mu? Tarafımıza ivedi şekilde çözüm bulunmadığı takdirde gerekli yerlere şikayette bulunacağımı belirtmek isterim. Gerekli birim dedikleri B** Hanım'dan da dönüş yapılacağına dair bilgi aldım, fakat ne arayan ne soran. Belirttiğimiz üzere gerekli düzeltme yapılmaz ise haklarımı savunup muhatabı bulacağım.

Çiçek Market Siparişimde Yaşadığım Sorunlar
Çiçek Market Siparişimde Yaşadığım Sorunlar
Çiçek Market Logo
28 Mayıs 10:10

Benzer Şikayetler

Çiçek Market 3068384 Numaralı Siparişim Kötü Şekilde Teslim Edilmiş

profile
6 gün önce
192

3068384 numaralı siparişim turşu kavanozunda gitmiş rezil oldum. Hiç değilse saksısını getirsinler yani biz güvenerek alıyoruz. Güvenimizin karşılığı böyle olmamalı. Bu yanlış bir şey biz bir daha güvenip nasıl sizden alışveriş yapalım ya ürünü geri alın ya saksısını verin ya da paramı iade edin.

Çiçek Market İle İlgili Mağduriyetim

profile
03 Temmuz
178

Çiçek Market'ten beyaz gül sipariş verdim ve rezil oldum. Arkadaşımın doğum günü için çok kötü gitti yaprakları ve buketi, fotoğrafla alakası yok. 03.07.2023 'te, 3042031 sipariş numarasıyla böyle sitelere nasıl güveneceğiz? Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Çiçek Market İle İlgili Mağduriyetim
Çiçek Market İle İlgili Mağduriyetim

Çiçek Market Hatalı Ürün Gönderimi

profile
18 Haziran
152

Babalar Günü için aldığım çiçek değil bambaşka bir çiçek gönderildi. Benim aldığımı andıran bir çiçekle hiçbir ilgisi yok. Günler öncesinden vermeme rağmen, bu özel günde rezil oldum ve mahcup oldum. Sorunu çözmediler, sadece indirim kodu verdiler.

Çiçek Market Hatalı Ürün Gönderimi

Çiçek Market Gitmeyen Çiçek Siparişi İçin Para Alıyorlar

profile
03 Haziran
137

Çiçek Market'ten Benjamin saksı çiçeği siparişi verdim, aynı gün teslimatlı. Saat 16:22'de gönderdiğim kişi adına kendisi teslim aldı diye mesaj geldi. Fakat çiçek teslim edilmemiş. Yani gitmeyen çiçek için 400 TL para ödedim hem de rezil oldum. Bakalım çözüm bulacak mısınız. İlk siparişimdi, pişman...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 29 sa 1 dk
Benzer Şikayet Yaz