Ace European Sigorta Cayma Hakkımı Kullandım Paramı Vermiyor

Ozhan Ozhan5 yıl önce

Ace European Sigorta tarafından müşteri temsilcileriniz(H** B**) aracılığı ile sık sık aranarak (telefon numaramı ve kredi kartı numaramı nereden bulduğunuzu bilmiyorum)2014 Mart ayında sağlık poliçeniz altında 240 TL'ye üyeniz olmam için ikna edildim.(Poliçe no:21359)

Müşteri temsilciniz anneminde sigortamdan faydalanmasını istediğimi sordu. Kabul ettim.(poliçe no:21914)meğer annem içinde 240 TL hesabımdan çekilmiş. Bana 30 gün içerisinde kanunen cayma hakkım olduğu söylenmişti. Bende bu süre içerisinde birçok kez arayıp iptal ettirmeme rağmen hala hem benim, hem annemin parası hesabımdan kesiliyor. Lütfen 480 milyonumu geri iade edin, yoksa adli işlem başlatacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sayın OZHAN AKPINAR, Öncelikle belirtmek isteriz ki ,müşteri memnuniyeti Şirketimiz için büyük önem taşımaktadır ve memnuniyetsizliğinizin giderilmesi için gerekli tüm aksiyonlar alınmıştır. Poliçe prim iade süreciniz işleme alınmıştır. Bankanızdan iade işleminin gerçekleştiğine dair bilgi geldiğinde tarafınıza bilgi verilecektir. Poliçe ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak, avantajlı fırsatlarımızdan yararlanmak için Müşteri Hizmetlerimiz (444 42 23) ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla, ACE European Group Türkiye Şubesi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular