Chicco ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Irem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Chicco Ürün Montaj Sorunu

432görüntüleme
Irem
Irem 13 Şubat 2020 16:32
ÇözüldüÇözüldü
Irem'in Teşekkür Mesajı
“Şikayetimi ilettikten sonra 5 dakika içinde arandım ve urunu götürebileceğim bir bayi bilgisi iletildi. Esim vidaları sokup yanlış montajı düzeltti ve urunu götürmemize gerek kalmadı ancak markaya hızlı dönüşü ve ilgisi için çok teşekkür ederim.”

Chicco baby steps activity walkeri sol ve sağ ayağını yanlış monte ettim. Maalesef sokulmuyor, ürünü kullanamayacak mıyım, markanın bir çözümü olmalı diye umuyorum. Güvenlik amacıyla ürünün montajdan sonra sökülmemesi anlamlı ancak bu durumda yanlış ayağın yanlış yere girmesine engel olan bir tasarım yapılmalıdır diye düşünüyorum.

Chicco Logo
Chicco13 Şubat 2020 16:49

Değerli Tüketicimiz, Sizlerden gelen geri bildirimler bizler için çok değerli olduğundan öncelikle ilginiz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Konu detayları ve problem çözümünüze yönelik gerekli bilgiler iletişim numaranız aracılığı ile tarafınıza iletilmiştir. Bilgilerinize sunar, bebeğiniz ile sizlere sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Chicco Satış Sonrası İletişim Birimi

Irem
Irem14 Şubat 2020 11:29

Şikayetimi ilettikten sonra 5 dakika içinde arandım ve urunu götürebileceğim bir bayi bilgisi iletildi. Esim vidaları sokup yanlış montajı düzeltti ve urunu götürmemize gerek kalmadı ancak markaya hızlı dönüşü ve ilgisi için çok teşekkür ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler