Chicco Suluk Akıtıyor

Yağmur Yağmur12 Ocak 15:58

11.01.2020 tarihinde Bursa Yıldırım mağazanızdan Chicco marka suluk aldım suluk eve gelip ilk kullanmaya başladığında akıtmaya başladı bugün 12.01.2020 tarihinde iki kere ben ve eşim gidip ürünü iade etmek için başvuruda bulunduk ürününüz kusurlu cayma hakkımı kullanıyorum iade etmek istiyorum dediğimiz halde çalışanlar kendileri mağaza da denediler akma yapmadı dışarı çıktığımızda biz denediğimizde akma yapıyor ürün iki çekmeden sonra içindeki tıpa malzemesi gevşiyor ve akıtıyor. Ayrıca kapağı kapanmıyor istemediğimi defalarca iade edeceğimi söylediğim halde kabul etmiyorlar arkadaşım bu nasıl iş hijyenik ürünü iade edemezmişim teknik servise gitmesi gerekiyormuş ürünümün hijyenikliği mi kaldı tuvalet lavabosundan su doldurup ellerini yıkamadan neredeyse bütün mağaza çalışanlarınız test etti kabul edemezlermiş.

Satarken böyle bir bilgi veriyor musunuz ürünün üzerinde iade yoktur yazıyor mu koskoca Ebebek mağazasına bak ya internetten alsak sorgusuz iade alıyorlar mağazadan alınca günlerce uğraş dur 7 aylık bebeğimle kışın kış günü bununla uğraşmak zorunda mıyım hijyenik ürünün iadesi alınmıyorsa benim ürünüm şimdi yetkili servise gitti giderken hiçbir hijyen kurallarına göre paketlenmedi gözümün önünde bir kutunun içine atıldı nerede kaldı hijyeniklik orası hijyenik mi görevli diyor ki kusursuz görünüp geri gelecekmiş benim hijyenik ürünümü kimin test ettiğini nereden bileceğim ürün kontrol edilirken elleri hijyenik mi ben bu ürünü çocuğuma nasıl kullandıracağım mağazanızdaki bütün çalışanların ellerinden geçti ürünümün hijyenikliği mi kaldı ben iade etmek istiyorum sizlerden buradan yardım istiyorum ayrıca Tüketici Hakları'na da hem maddi hem bu kadar yasayı dinlemeyip küçük çocuğumla uğraştırdıkları için yasayı çiğnedikleri için şikayette bulunacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Chicco Logo Chicco 21 Şubat 17:25

Değerli Tüketicimiz, Sizlerden gelen geri bildirimler bizler için çO. değerli olduğundan öncelikle ilginiz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Konu detayları ve problem çözümünüze yönelik gerekli bilgiler daha önce mail adresiniz aracılığı ile tarafınıza iletilmiştir. ilgili dönüşü sağlamanız durumunda gerekli kontrol ve yönlendirmeler hızlıca yapılıyor olacaktır. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Chicco Satış Sonrası İletişim Birimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler