Chicco ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Latife'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Chicco Natural Feeling Biberon Ucu Sıkıntılı

3.460görüntüleme
Latife
Latife 01 Eylül 2019 04:30

8 yıl önce ilk kızımda severek ve güvenerek kullandığımız Chicco natürel feeling biberonu 2. kızım inde aldım ama bu kez tam bir hayal kırıklığı ile karşı karşıya kaldık. İlk Biberonun ucu sürekli içeri kaçıyordu neyse dedim ki bebeğin emme refleksi çok sağlam yeni doğan olduğu için çok acıkıyor vs. Bebeğim biraz büyüdü 2 numaralı akış biberonunu aldım üstelik çok fazla akıyor ama bunda da aynı sorunu yaşadım yine içine kaçıyor sürekli bunu yetkililere bildirdim bana yok iste başka uç alın vb. tavsiyelerde bulundular bebek 2 numaralı biberondan süt içerken boğulacak gibi oluyor yani çok akıyor ve ona rağmen ucu sürekli içeride biberonun.

Ne yapmalıyız bütün maaşı biberonlara yatırıp hepsini denemeli miyiz bilemiyorum ama bu durumu Chicco'ya yakıştıramadım. Üstelik herkes tarafından bu sıkıntıdan dolayı uyarılıp ona rağmen almıştım meğer yanlış yapmışım 2 biberona o kadar para verdim memnun kalmadım sağ olsun yetkili arkadaş beni arayıp 3. biberonu almam gerektiğini söylüyor.

Chicco Logo
Chicco25 Ekim 2019 11:51

Değerli Tüketicimiz, Sizlerden gelen geri bildirimler bizler için çok değerli olduğundan öncelikle ilginiz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Konu detayları ve problem çözümünüze yönelik gerekli bilgiler daha önce 02/09/2019 tarihinde ve bugün mail adresiniz aracılığı ile tarafınıza iletilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Chicco Satış Sonrası İletişim Birimi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler