15 Ekim
#12792407

Chicco Merkezin Talebimizi Reddetmesi

Chicco’nun Bakırköy Capacity mağazasından Satın aldığımız duo kwik markalı bebek arabasını maksimum 6-7 kere kullanmamızdan sonra araba kullanılmayacak sorunlu hale geldi. Ön tekerlekler sağ sol manevra dönmüyor ve araba kapanmıyordu. Aldığımız Capacity mağazasından değişim talebimiz oldu, çünkü takdir edersiniz ki bu ürünü doğru düzgün kullanmadan kullanılamayacak derecede bozulmasını tamir kabul edemeyiz. Fakat Chicco yetkili merkezin dönüşü değişim red edilip, tamir yapıp gönderildiğiniz şu an Capacity mağazadaki arkadaşın telefon dönüşüyle öğrendik. Biz ucuza sıradan bir marka alsak belki tolere edebiliriz ama kaliteli ürün istediğiniz için bir sürü para ödeyip Chicco ti tercih ettik fakat Chicco ürünün arkasında durmuyor. Tamiri kesinlikle kabul etmiyoruz değişim olmadığı takdirde gerekli tüketici haklarımı savunmak için elimizden geleni yapacağız. Yeterinde mağdur olduk, mağduriyetimizin giderilmediği takdirde hakkımızı arayacağız.

Simge Simge 2.154 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Simge31 Ekim

    Sn... Chicco temsilcisi; Bebek arabamızın iade değil, değişim yapılmasını talep etmiştik. Ayrıca arabanın herhangi bir yerinde aksesuarın kırılması yani arabayla ilgili ufak tefek sorunlar olsaydı tabını tamir olmasını hoşgörü ile karşılardım. Altını çizerek belirtmek isterim ki; araba kullanılamıyordu tekerlekler dönmüyor, araç kapanmıyor. Fakat chicconun buna cevabı kullanıcı hatası veya saklama koşullarıdır, yani kısaca bizim markanızda sorun olmaz siz kullanmayı bilmiyorsunuz dediniz. Net. Bu markadan mama sandalyesinden biberona kadar birçok ürün aldım. Bundan sonra kesinlikle almayacağım bir marka. Üzgünüm tam bir hayal kırıklığı oldu.

  • Chicco Temsilcisi25 Ekim

    Sn. Simge Hanım merhabalar, Sizlerden gelen her geri bildirim bizler için çok kıymetli olduğundan öncelikle markamız ile ilgili yaşamış olduğunuz olumsuzluk için üzüntülerimizi ileterek geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Chicco markası olarak 61 yılı aşkın süredir Dünya’nın 120 ülkesinde ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracak ve bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler dizayn edip mevcut ürünlerimizi de yeniliyoruz. Bütün ürünlerimiz gerekli güvenlik test ve kontrollerden geçerek piyasaya sunulmaktadır. Söz konusu Duo Kwik.One Pusetinizin teknik servis incelemeleri tamamlanmış olup mağazaya yönlendirildiğinin bilgisi tarafınıza iletilmiştir. Bütün tüketicilerimize uygulamakta olduğumuz satış sonrası servis prosedürleri gereği sizlere iade talebiniz ile ilgili destek olamayacağımızı üzülerek bildirmek durumundayız. Markamız ile ilgili desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bilgilerinize sunar, bebeğiniz ile sizlere sağlıklı günler dileriz Saygılarımızla, Chicco Satış Sonrası İletişim Birimi

Ziyaretçi Yorumları