Chicco  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fatma'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Chicco Liteway Plus Ön Tekerlek Sorunu

1.266görüntüleme
Fatma
Fatma 02 Kasım 2020 20:54
ÇözüldüÇözüldü
Fatma'nın Teşekkür Mesajı
“Chicco satış sonrası ekibine çok teşekkürler, şikayetimden hemen sonra iletişime geçip, bebek arabasının sorununun giderilmesi için ücretsiz kargo ile evimden aldırıp kısa sürede ürünü geri kargo ile teslimatı yapıldı. Şu anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Destekleri için firma yetkililerine tekrar teşekkür ediyorum.”

Kullandığım Chicco Liteway Plus modelinizi 1 senedir sorunsuz kullanıyordum ama bebek arabamızın ön tekerlekleri sürekli sürülmeye engel bir hal alıyor, düz giderken sağa sola dönüp sürükleniyor ve ileri doğru gitmiyor. Bu problemle ilgili firma desteği istiyorum.

Chicco Logo
Chicco04 Kasım 2020 11:32

Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluk ile ilgili üzüntülerimizi iletmek isteriz. Yaşamış olduğunuz durum teknik servisimiz tarafından uygulanmakta olan genel bakım işlemi ile kolayca çözümlenebilmektedir. Kullanım süresi ve saklama koşullarına bağlı olarak genel bakım periyotları değişiklik gösterebilir. Konu detayları ve problem çözümünüze yönelik gerekli bilgiler mail adresiniz ile tarafınıza iletilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Chicco Satış Sonrası İletişim Birimi

Fatma
Fatma23 Kasım 2020 20:03

Chicco satış sonrası ekibine çok teşekkürler, şikayetimden hemen sonra iletişime geçip, bebek arabasının sorununun giderilmesi için ücretsiz kargo ile evimden aldırıp kısa sürede ürünü geri kargo ile teslimatı yapıldı. Şu anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Destekleri için firma yetkililerine tekrar teşekkür ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler