Chicco ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gülay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Chicco 4 İn 1 Hayal Kırıklığı

511görüntüleme
Gülay
Gülay 26 Ağustos 2020 18:37
ÇözüldüÇözüldü
Gülay'ın Teşekkür Mesajı
“Nuray hanim tekerlerle ilgili hızlı bir şekilde çözüm bularak bize çok yardımcı oldu kendisine bununla ilgili Teşekkür ederiz. Yatağın diğer sorunları ile ilgili de gerekli yönlendirmeleri yaptı çok ilgili her konuda yardımcı olmaya çalıştı tekrardan teşekkür ediyoruz kendisine.”

Merhaba nisan ayında aldığım 4 in 1 ile ilgili ilk aldığımız günlerde eklem yerlerinde gıcırtı ses çok fazla oldu bu pandemi korona servise götürsek ne zaman alırız diyerek erteledik fakat bu sorun üzerine bir de şu an bir teker sürekli çıkıyor. Yani ben bunu mama sandalyesi yaptığımda hangi cesaret sürekli çıkan ürününüze bebeğimi güveneceğim sorunlarımın acil çözülmesi için geri dönüş bekliyorum. Olmadı gerekli her yere tüketici heyetine gerekli şikayetleri resimlerde mevcut tarihlerde belli ulaştıracağım bilginize.

Chicco Logo
Chicco10 Eylül 2020 17:18

Değerli Tüketicimiz, Sizlerden gelen geri bildirimler bizler için çok değerli olduğundan öncelikle ilginiz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Konu detayları ve problem çözümünüze yönelik gerekli bilgiler iletişim numaranız aracılığı ile tarafınıza iletilmiştir. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Chicco Satış Sonrası İletişim Birimi

Gülay
Gülay20 Eylül 2020 12:35

Nuray hanim tekerlerle ilgili hızlı bir şekilde çözüm bularak bize çok yardımcı oldu kendisine bununla ilgili Teşekkür ederiz. Yatağın diğer sorunları ile ilgili de gerekli yönlendirmeleri yaptı çok ilgili her konuda yardımcı olmaya çalıştı tekrardan teşekkür ediyoruz kendisine.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler