Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Chery Yakıt Kampanyası Mağduriyeti

Ali
11 Haziran 13:40
8.649
Ali'nin Teşekkür Mesajı
“Sürecin bir iletişim kopukluğu, bilgilendirme hatası ve yoğunluk yüzünden uzadığını düzgün bir şekilde anlattılar. Sorunumu çözdüler ve yardımcı oldular, hiçbir sıkıntım kalmadı teşekkür ediyorum!”

Sayın Chery yetkilileri, 17 Nisan 2024 tarihinde fatura edilen Omoda 5 Excellent paket aracımı Chery Plaza Ankara Mengerler Ümitköy'den aldım ve yakıt kampanyası çekinin Chery tarafından gönderildiğinde teslim edileceği söylendi. Daha sonra farklı zamanlarda aradım, gittim sordum, mesajla da sordum ve çeklerin henüz gelmediği, yakıt kampanyası çekleri gelirse benim de kazanma ihtimalim olduğu söylendi. Bugüne kadar tekrar bekledim ve tekrar sorduğumda çeklerin dağıtıldığı ve bana çıkmadığı söylendi. Ayrıca kampanya şartlarında hiçbir çekiliş ya da çıkmama durumundan bahsedilmiyor olmasına rağmen, çekiliş olmuş da bana çıkmamış gibi lanse edildi. Sayın yetkililer, her yerde memnun olduğumu dile getirdiğim ve reklamını yaptığım Chery aracımla mutluyken lütfen beni bu konuda mağdur etmeyiniz.

Chery Yakıt Kampanyası Mağduriyeti
11 Haziran 15:07 (Şikayetten 1 saat sonra)

Merhaba, Ali B. Sizinle yapmış olduğumuz görüşmemize istinaden talebinizi yetkili departmanımıza ilettik. Saygılarımızla, CHERY TÜRKİYE 0850 480 74 72

Ali
11 Haziran 15:11

Tarafımla görüşme yapıldı, dönüş yapılacakmış beklemedeyim. Umarım mağdur edilmem ve Chery Türkiye sorunumu çözer.

Ali
13 Haziran 15:19

Tekrar aramama rağmen henüz bir dönüş yapılmadı hâlâ bekliyorum, umarım mağdur edilmem.

13 Haziran 15:44

Merhaba, Ali B. Şikayetiniz yetkili birimlerimiz tarafından incelenmeye devam etmektedir. Süreç sonuçlandığında size geri dönüşte bulunacağız. İyi Günler. Saygılarımızla, CHERY TÜRKİYE 0850 480 74 72

Ali
14 Haziran 11:53

Merhaba, sürecin ilerlemesi için yaptığım aramalar sonuçsuz kalıyor ve üç gündür tekrar tekrar arıyorum ama bir yere varmıyor. Bayram öncesi sonuçlanması benim için aşırı önemli, aracımla ilk defa çok uzun km yapacağım ve kampanyadan faydalanabilirsem benim için inanılmaz bir avantaj olacak. Lütfen bugün çözün bu durumu ve sonuçlandırın emsal şikayetlerde olduğu gibi.

Ali
16 Haziran 21:20

Son olarak da 17 Nisan faturalı aracımın 30 Mart faturalı olduğunu ve kampanya dönemine dahil olmadığını iddia ederek konuyu daha da ilginç bir hale getirdiler. Israrla mail adresi isteyip hem dekontu hem de faturayı yolladım hâlâ ses yok bakalım bu sefer neyle dönülecek.

Ali
24 Haziran 11:37

Şikayetvar WhatsApp hattı da söz konusu belgeleri istedi onlarla da paylaştım cevap vermediler. Geçtiğimiz perşembe günü de Chery Türkiye ile tekrar görüşme yaptım konunun genel müdürlüğe aktarıldığını söylediler hâlâ bir gelişme yok.

Ali
26 Haziran 16:35

Sürecin bir iletişim kopukluğu, bilgilendirme hatası ve yoğunluk yüzünden uzadığını düzgün bir şekilde anlattılar. Sorunumu çözdüler ve yardımcı oldular, hiçbir sıkıntım kalmadı teşekkür ediyorum!

28 Haziran 12:33

Merhaba, Ali B. Sorununuzu olumlu olarak çözdüğümüze çok mutluyuz. Aracınızla güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi dileriz. Saygılarımızla, CHERY TÜRKİYE 0850 480 74 72

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Chery Omoda 5 Şikayetleri

4
Çözüldü

Chery Nisan Ayı Boyunca Yakıt Çeki Hediye Aldatmacası!

Şefaat
03 Haziran 11:03
7.092
"Bugün Chery genel merkezden arayarak sorunun teknik bir hatadan kaynaklandığını bildiren ve yakıt çekinin tanımlanmasını sağlayan tüm Chery ekibine teşekkür ederim."
Chery Nisan Ayı Boyunca Yakıt Çeki Hediye Aldatmacası!
Chery Nisan Ayı Boyunca Yakıt Çeki Hediye Aldatmacası!
1

Chery Araç Yakıt Çeki Nisan Ayı Kampanyası Şikayet

Murat
10 Mayıs 11:38
22.206
Chery Araç Yakıt Çeki Nisan Ayı Kampanyası Şikayet
Chery Araç Yakıt Çeki Nisan Ayı Kampanyası Şikayet
Tüm Omoda 5 Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz