Çetmen Mobilya Yanlış Ürün Rengi

Derya Derya19 Ekim 13:38

Yaklaşık iki ay önce İzmir Şirinyer mağazanızdan 2 takım ürün aldık birinci takım salon takımı (Vernon takım) takım 45 gün de geldi söylendiğini tarih kapsamında ve sorunsuz. İkinci takım da söylendiği üzere 55 60 içerisinde geldi fakat ürün rengi yanlış ürün 2 adet Carola Plus üçlü yataklı koltuk. Biz mağazadaki görevli H*** beye teşhirdeki ürünün açık renk olanından 2 tane olsun diye belirttik fakat koyu renk olan koltuklar evimize geldi ve ürünleri teslim almadan geri gönderdik. Ertesi gün mağazaya gittim ve durumu Mağaza müdürü S**** beye ilettim kendisi mail atacağını ve sorunun halledileceğini söyledi sisteme renkler köyü olarak girilmiş dedi. Yalnız bir 55 gün daha beklemeniz gerekir dedi bende eski koltuklarımızı daha kimseye vermediğimiz için sorun yapmadım bekleriz dedim. İçim rahat bir şekilde teşekkür ederek ayrıldım mağazadan. Biz önceki koltuklarımızı da aynı mağazadan almıştık 6 sene önce ve köyü renk oldukları için değiştirmek istedik. Bugün bize ürünleri satış yapan h***  bey eşimi aramakta ve ısrarla bizim yanlış hatırladığımızı söylemekte biz ne aldığımızı bilen bilinçli tüketicileriz. Kamera kayıtlarına bakıldı diyor eşime bakıldı ise zaten sonuç belli. Renk kartelasına bakmadık bile direk teşhirdeki açık renk koltuğu istiyoruz dedik. İstediğimiz ürün renkleri olmuyor ise ürünleri almaktan vazgeçelim dedik öyle bir şey mümkün değil diyor. Hakem heyetinin bu konu hakkında ki sonuçlarını zaten siz bizden daha iyi bilmektesiniz. Eşim bu konuşma üzerine genel müdürlüğü arayıp sorunu iletti ve kendisine genel müdürlükten kamera kayıtlarına bakma gibi bir işlem olmadığı söylendi. Form oluşturduklarını söylemişler. Biz tekrar sizi tercih ettik ve daha fazla sorun yaşamak istemiyoruz. Ürünlerimizin sorunsuz elimize en kısa zamanda ulaşmasını istiyoruz veyahut iptalini.   Not ( yanlış gelen ürün resmini ekte sizinle paylaşıyorum )

Gelişme :

3 hafta önce

Çetmen mobilyadan yaptığımız alışveriş sonucu pişmanlık içindeyiz. Sorunumuzu yetkililere defalarca ilettik tabii ki sonuç aynı. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurduk ve sonuç beklemekteyiz. İnsanları zor durumda bırakamaya hakkınız yok. Bu pandemi doneminde bizler evimizde kalmamız gerekirken sizlerin hatası nedeni ile dışarı da olmak zorunda kaldık. Bu donemde mutlu olmak için yaptığımız alışverişi bizlere sıkıntı ve mutsuz bir olaya döndürdünüz. Bir daha asla Çetmen mobilyadan alışveriş yapmayacağım.

Cevaplar

profile-icon Derya 1 ay önce

Sorunumuzun hala çözülmemesi üzerine bugün İzmir Çetmen bölge müdürlüğüne gittik ve yetkililere durumu aktardık. Hiçbir sorumlu ile yüz yüze görüşemedik müşteri memnuniyeti sıfır. 2 saati aşkın çalabalarım ve bekleme ile bolge müdürüne ulasan çalışanlar kedisine durumu iletmiş fakat yapabilecekleri bir şeyin olmadığını hatanın bizde olduğunu söylediler. Böyle bir haksızlık hayatımda görmedim kendi çalışanlarının hatalarını asla kabul etmeden hatanın sonucunu bize mal etmeye çalışıyorlar. Bu yanlış getirirlen urunu almak zorundasınız hata sizin denmekteler ısrarla. Bu firmanın ayıplı hizmeti ve malı karşılığında hakkımı aramak için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım elimde olan belgeler ile ve kamera kayıtlarını isteyeceğim sonuna kadar hakkimizi arayacağım. İzlenen kamera kayıtları sonucunda hakli olduğunuz ortaya çıkacaktir. Personelin yaptığı yanlısı kabul etmeyip bizi mağdur edene Çetmen yetkililerine böyle insanları zora soktukları için kınıyorum. Müşteri memnuniyetinin asla baz alınmadığı bir firma olduğunuzu düşünmekteyim. Bir daha asla sizi tercih etmeyeceğiz. Sizden ürün aldığımız için bin pişmanız paramız ile bizleri sıkıntıya sokuyorsunuz.

profile-icon Derya 22 Ekim 15:05

Geri dönüş yapılacağını belirten yetkililer hala geri dönüş yapmamıştır.

Çetmen Mobilya Logo Çetmen Mobilya 19 Ekim 13:58

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa süre içerisinde sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi 0 850 455 0 555 numaralı iletişim hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Çetmen Mobilya

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler