Çetmen Mobilya Aldığım Tüm Mobilyalar Sorunlu

Mertcan Mertcan20 Ağustos 18:17

Yaklaşık 2 sene Marmaris Çetmen Mobilya'dan aldığım ve ciddi paralar ödediğim Koltuk takımı + yatak odası ve yemek masası takımının sorunlarından bıktım usandım.

Eşyaları teslim alana kadar akla karayı seçmek ayrı bir dert gelen eşyaların defalarca değiştirilmesi çok ayrı bir dert!

Koltuk takımım karteladan seçtiğim renkte gelmedi ve yenisinin gelmesi 1 2 ay sürdü neredeyse! Yemek masası takımımın sandalyeleri defalarca yanlış geldi görselde ki ürün gelmedi. Yatak odası takımımın yatağının başlığı yırtık geldi ve bazı yerleri çizik geldi mobilyalarımın. Mağaza müdürünün iyi niyeti için Herhangi bir şikayette bulunmadım. Sürgülü dolap bozuldu, masa ayağı açıldı bir defa servis geldi bunun için.

Şimdi gelelim asıl konuya! Yaklaşık 5 aydır mobilyalarım gıcır gıcır ses çıkarıyor sürgülü dolabım yine bozuldu durduk yere, bazalı yatağımın çıkardığı sesler yüzünden aldığımdan belli son 4 aydır üzerinde uyumuyoruz bile!

Bunun üzerine servis çağırdım ve servis eve gelip sorunumu çözmeye çalıştı ama monza koltuk takımımın sorununu çözemediler. Hala oturup kalktıkça sinir bozucu sesler geliyor iki üçlü koltuktan.

Servisin yorumu aynen şöyleydi ; bu koltuk yayı zamanla böyle şeyler olur ileride geçer falan... Sanki ilk defa koltukta oturuyoruz!

Çetmen'i arayıp şikayette bulundum ve bana geri dönüş yapmadılar. Daha alalı 2 sene bile olmadan türlü türlü entrikalarla teslim aldığım defalarca bozulan mobilyalarım için değişim istediğimde kayıtsız kalmakla yetindiler.!

Kusura bakmayın ben parayı sokaktan toplamadım. Madem siz beni enayi yerine koyuyorsunuz aldığınız paranın hakkını ödemiyorsunuz, sizinle önce tüketici haklarında daha sonra çözülmezse mahkemede görüşeceğiz

Bu kadar sorundan sonra bir daha iğne bile almam.

Cevaplar

profile-icon Mertcan 08 Eylül 12:39

Bilge hanım çok güzel rol yaptınız oyaladınız beni şimdi de telefonlara dönüş yapmazsınız. Arkadaşlar bu firma o kadar sahtekar ki, aylardır çözmeye çalıştığım sorunla ilgili beni aradıklarını servis için ve benim müsait olmadığımı söylemişler Ha+ha+ha. Ve ben bunu bilge hanımdan duydum. Eğer sizi önce mahkemede sonra Marmaris de ki çevreme daha sonra bütün sosyal medya hesaplarımda beni nasıl mahcup edip nasıl alay ettiğinizi avaz avaz yayınlamazsam bende adam değilim! Çetmenn benim para mı bana geri vereceksin!

profile-icon Mertcan 04 Eylül 12:18

Sözde beni aramış servis ekipleri ve ben müsait olmadığımı söylemişim! Külliyen yalan! Bir insan hem mağdur edilip hem bekletilip üstelik aramadıkları halde aradık siz müsait değilmişim diye gelmemişler! Ben hatalarınızı biriktirmeye devam ediyorum. Bunların hepsini vereceğim mahkemeye. Bell ki siz bizi aptal yerine koymaya devam ediyorsunuz. Nasıl olsa bütün aramalar kaydediliyor bakalım o zaman nasıl kendinizi aklıylacaksınız. Pazartesi günü görüşüceğiz sizinle!

profile-icon Mertcan 03 Eylül 13:37

Bu hafta gelecek servis hala gelmedi ne de aradılar. İyi niyet gösterip başka mecralara taşımak istemedikçe bekletmeye devam ediyorsunuz. Bilge hanım hani geliyorlardı? Hani çözüyorlardı.

profile-icon Mertcan 21 Ağustos 12:35

Az önce Bilge hanım aradı sağ olsun şikayetimi dinledi ve yaklaşık yarım saat bir konuşma gerçekleştirdik. Uzun zamandır kendisi kadar iyi niyetli pozitif bir temsilci görmemiştim. Kendisine çok teşekkür ediyorum, işini hakkıyla yapan insanlardan bir tanesi. Harika bir temsilcisiniz! Bana pazartesiye kadar en geç cevap verileceği söylendi umarım Çetmen bu sorunu halleder. Şayet edemezse ve beni mağdur bırakırlarsa, kendilerine de söylediğim gibi, ilk olarak bu platforma yazdım, pazartesi Marmaris şikayetim var a yazacağım bu durumu ve salı günüde mahkeme yoluna gideceğim. Umarım bunlara gerek kalmadan Bilge hanım sayesinde bu sorunum hallolur ve teşekkür mesajı yayınlarım!

profile-icon Mertcan 20 Ağustos 20:16

Tabi tabi, otomatik mesaj göndererek benim mağduriyetimi gideremezsiniz. Sizinde dediğiniz gibi, koltuklarda bir şey yok, o sesten bir şey olmaz zamanla geçer değil mi! Para almayı bildiğiniz kadar hizmet verebilseydiniz keşke! Arkadaşlar herkes görüyor burda yorumları, yarın beni ararlarsa size sorunu çözmemek için nasıl bahane türettiklerini yazacağım.

Çetmen Mobilya Logo Çetmen Mobilya 20 Ağustos 20:05

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa süre içerisinde sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi 0 850 455 0 555 numaralı iletişim hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Çetmen Mobilya

profile-icon Mertcan 20 Ağustos 18:17

Yenisinin gelmesi 1 veya 2 ay kadar sürdü olacaktı. Orada bir yazım hatası oldu düzeltmek istedim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler