Thefirst Kusurlu Ürünün Bilinçli Satışı!

Fatih Fatih2 yıl önce

02.08.2017 tarihinde GittiGidiyor sitesi üzerinden LG G2 cep telefonu aldım ancak satış için gösterdikleri renk ellerinde yokmuş bana LG G3 modelinde bu rengin olduğunu ve onu göndermeyi teklif ettiler ancak ürün kusurlu çıktı, geri gönderdim ekran yeni bir ürün gönderdiler o daha da kusurlu çıktı, değişim için tekrar göndermemi söylediler. Telefon ellerine ulaşınca yeni bir ürün göndermek istemediler, telefonla görüştüğüm yetkili ellerindeki 35-40 kadar telefonda aynı ekran arızası olduğunu söyledi.

Kendi adlarına kayıt iki e-ticaret sitesi ve diğer alışveriş siteleri üzerinden bu kusurlu ürünleri ''yenilendi'' diyerek satışa çıkarıyorlar. N11, GittiGidiyor, www.cepfirst.com, www.yenilenmisceptelefonu.com gibi bu sitelerde bunlara ait. Ürün değişiminde sorun olmasın diye iyi niyetle iade kargo ücretlerini ben ödedim (fatura iadesi için 14,5 TL ve iki kez telefon iadesi için 17,88 TL).

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Cep First 2 yıl önce

Merhabalar Fatih Bey Öncelikle firmamızı tercih ettiniz için sizlere teşekkür ederiz. G2 modelinde yaşadığınız memnuniyetsizliğinizi direk gidermek adına sizden hiç bir fark alınmadan bir üst modeli G3 gönderilmiştir. Ekranın üzerine bastırınca oluşan dalga bütün G2 ve G3 modellerinde vardır ve bu ürünlerden alan müşterilerimiz bu detayın farkında olduğu için başka geri dönüş alınmamıştır. Zaten G2 ve G3 cihazları sizin memnuniyetinizi karşılamadığı için ve alım işleminiz 1 ayı geçmesine rağmen paranız size geri iade edilmiştir. Bizim yenilenmisceptelefonu.com uzantısında sitemiz ve N11, GittiGidiyor üzerinde Cepfirst mağazalarımız bulunmaktadır. Mağaza yorumlarımızı inceleyerek hiç bir kullanıcıyı mağdur etmemek adına gayret ettiğimizi görebilirsiniz. İade, değişim ve servise gelen cihazların kargo bedelleri firmamız tarafından karşılanmaktadır. Aras ve Yurt içi Kargo Cepfirst anlaşması ile bizlere ürünleri ücretsiz şekilde geri gönderebiliyorsunuz. Kargo bedelini müşterilerimizin üstüne alması tamamen kendi kararlarında olan bir durumdur. Anlaşmamız ile gönderilen her kargonun ücretini ödemekteyiz. Bizlere 0850 888 02 01 - 0212 245 46 66 nolu telefonlarımızdan ve mağazalarımız üzerinden mesaj atarak geri dönüş yapabilirsiniz. Yaşadığınız memnuniyetsizlik için özür diler, iyi günler dileriz

profile-icon Fatih 2 yıl önce

Sikayetvar.com da sanırım bu şirketi destekliyor. Bir şikayet 3 gündür son 30 dakika diye sayıp durur mu.

profile-icon Fatih 2 yıl önce

Bu da yaşadığım sıkıntının diğer delili

np_image1 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler