Casper Via Malınızın Arkasında Durun

Yusuf Yusuf02 Eylül 02:21

Teknosa' dan Casper Via A4 Cep telefonu satın aldık yaklaşık 4 ay sonra cihaz şarj olmamaya başladı bunun üzerine servise gönderdik çünkü garantili olduğunu düşündüğümüz bunu bize düşündüren olay ise elimizdeki garanti belgesiydi :) ne tesadüftür ki İstanbul da verdiğimiz cep telefonu Adana 'da servise alınmış ve 115 TL arıza giderilmesi için ücret talep edildi.

 Açıklama kısmı şarj ederken soketin zorlanması ve şarj yerinin buna bağlı bozulması şimdi benim şarj yerini balyozla zorladığımı düşünüyor olabilir firma ama ben 20 tonluk presle denedim şarj olsun diye o kadar zorladık yani.

Bence garanti verirken daha gerçekçi olun sayın Casper yetkilileri ucuz numaralarla ucuz işçilik yapar ve bir zaman sonra piyasada sadece sevimli hayalet Casper gibi kalırsınız 5 aylık bir telefonda sorun gidermemek için kullanım hatası diye insanlara cihaz göndermekle olmaz bu işler malınızın arkasında durun isminizden önce kaliteniz gelsin...

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Cesur 19 Eylül 19:56  

    Bende aynı durumu yaşadım şarj soketini benim kırdığımı iddia edip 180 TL istediler yazık o kadar para verip Casper aldım şimdi firma 180 TL’ye muhtaç oldu.

    Cevapları Gizle (1) arrow
    profile-icon Yusuf 21 Eylül 02:17  

    Sorumsuzlar bir daha önünden geçmem bu firmanın hiçbir şey almayacaksınki kimse ilgilenmediğiyle kalsın en sonunda batar gider ilgilenmeyen yetkililerde işsiz kalır bizde onlarla ilgilenmeyiz hayat daha güzel bir hal alır...

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler