Casper Via Telefon Pişmanlığı!

İbrahim İbrahim4 ay önce

17.11.2018 tarihinde aldığım 2800 TL civarlarında Casper Via A3 Plus markalı telefon aldığım ilk günden beri titreşimi çalışmıyordu her ne kadar şikayet etmeyip de pişman olsam da cihazı kullanmaya devam ettim. Telefonu kullandıkça arızalar artmaya başladı kendi kendine kapanmalar, şarjın çabuk bitmesi bataryanın geç şarj olması kameranın sürekli donması, telefonun soyulmaz dedikleri alüminyum çerçevenin soyulması vb...

Arızaları vermeye başladı, daha sonra telefon kendiliğinden kapandı ve bir daha açılmadı bu arızaların tamiri için telefonumu 15.10.2019 tarihinde sözde garantiye gönderdim ama 1 hafta sonra beni aramamalarına rağmen benim kendileriyle iletişime geçtiğimde telefonun tamiri için ücret talep ettiklerini belirttiler 750 TL olan bu fahiş ücret karşılığında telefonu geri göndermelerini ilettim. Telefonun ikinci eli şu an zaten 750 TL. Madem 2 yıl garanti veriyorsunuz neden ürünün arkasında durulmuyor her şeyi kullanıcı hatası olarak belirtiyorlar. Bu yazıyı yazmamın sebebi yerli malı olduğuna güvenerek sorun anında ürünün arkasında duracaklarını düşünmemdi ama maalesef ki hiçbir şeyin arkasında durmadılar her şeyden para talep ettiler. Hemen hemen şimdiye kadar tüm markaları kullanmama rağmen en kötüsü Casper'di. X firmalar sıfır telefon gönderirken Casper değil telefon göndermek ürünü yapmak bile istemedi. Çok kalitesiz bir garanti ve servis ağları mevcut.

Sorunları bitmiyor her gün yeni sorunlar ile karşılaşabilirsiniz paranız boşa gider. 1000 kişinin bulunduğu kurumda çalışıyorum hepsine WhatsApp grubundan Casper markalı ürün almamaları konusunda uyaracağım tüm forum sitelerine ve gruplara bu mağduriyetimi ileteceğim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler