Casper Via Tablet Arızası!

Selen Selen9 ay önce

Firmanıza ait Casper marka tabletimin arızası nedeni ile teknik servis müşteri hizmetleriniz ile görüşüp 03,04,2019 tarihinde 36.86 TL ücret ödeyerek Aras Kargo firması ile tabletimi servisinize gönderdim. Daha sonra servisiniz tarafından belirlenen tamir ücreti olarak 110 TL 11.04.2019 tarihinde ödemesini yaptım. Ödemeyi yapmama rağmen ödeme sisteme düşmemiştir diye sürekli uyarı mesajı alıyorum. Öncelikle kargo parası ödememem gerektiği halde Aras Kargo benden kargo bedeli tahsil etmiştir, diğer husus tamir ücretini ödediğim halde para tahsil edilememiştir diye sürekli uyarı almaktayım.

Son olarak tamir parasını ve kargo parasını verdiğim halde 37 gündür tabletim tarafıma gönderilmemiş ve gönderilememe sebebi hakkında tarafınızdan herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Her gün reklamlarda marka değerinizi arttırmak yerine sizi zaten tercih etmiş müşterilerinize sahip çıkar ve haklarını gözetirseniz marka değeriniz olması gereken yere gelecektir.

Tarafıma iletişim bilgilerim yolu ile dönüş yapılmadığı sürece hakkımı yasal yollardan aramak zorunda kalacağımı bilmenizi isterim. En kısa zamanda dönüş yaparsanız sevinirim. Yapmış olduğum tüm ödemeler ve kargo belgeleri elimde mevcuttur. İstenmesi halinde gönderebilirim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler