Casper Via Sıfır Cihazda Yazılım Problemleri!

Köksal Köksal2 yıl önce

Haziran ayında eşim ve ben reklamlarınızdan etkilenerek telefon aldık. Benim telefon 15 gün sonra sistem donması, arayan kişiyi göremem gibi sorunlar çıktı. 01 Temmuz da teknik servise yönlendirdim 28 Temmuz da geri geldi. Tamir formunda yalan bilgiler bulunmakta. Mesela virüs programı silindiği, aşırı tozlanma olduğu, şarj aleti dışında farklı bir şarj aleti kullanıldığı gibi yalan bilgiler var. Telefon 2 gün sonra yine donmalar yaşandı ve aşırı ısınma olmaya başladı.

Garanti belgesinde 2 defa arızalanması durumunda iade ya da değişim gibi bilgiler bulunmakta ancak ne aldığım bayii bede müşteri hizmetleriniz bu şekilde işlem yapamayacaklarını ya teknik servise tekrar göndermemi ya da Tüketici Hakem Heyetine dava açmam bilgisi verildi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Köksal 2 yıl önce

Casper vıa1 şikayet devamı; Şimdi soruyorum. 1-yeni bir telefon 2 defa arıza için gönderilir mi? 2 - İlkinde yalan bilgiler yazarak beni suçlu göstermeye çalışan teknik servis ikinci defa gönderdiğim takdirde neler yazar 3 - Ben müşteriyim ama aynı zaman da ayaklı reklam değilmiyim müşteri memnuniyeti sizin için ne kadar önemli? Daha birçok şey yazılabilir ancak sonuçsuz kalacağından eminim o kadar çok mağdur var kiiiii

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler