Casper Via Servislerindeki Bu Yanıltmacaya Kim Dur Diyecek?

Fatih Fatih12 Eylül 18:07

Garanti kapsamında olan Casper Via a3 Plus 64 GB telefonumda bundan yaklaşık 7-8 ay önce ekranda hayalet ekran oluşması, kulaklık çıkışının çalışmaması ve iç hoparlörden konuşma esnasında cızırtı gelmesi gibi sorunlar yaşamaya başladım. Malum pandemi dönemi nedeniyle o günlerde telefonumu servise gönderemedim. Pandemi döneminin azaldığı bu dönemde telefonumu servise verdim ve yaklaşık bir hafta sonra telefonumda kullanıcı hatalarından kaynaklı sorunlar olduğu ve onarım maliyetinin telefonun ederinden fazla olduğu için 3030 TL ödeme yapılması şartıyla bir üst modelle değişim yapılmasını onaylıyor musunuz diye mesaj geldi. 

Tabii ki hemen geri dönüş yaptım telefonumun fiziksel kusurları olduğu (düşme ve darbe kaynaklı) iç kısmına sıvı teması olduğu yanıtını verdiler. Bende titiz bir kullanıcı olduğumu ve bu dediklerinizi kesinlikle kabul etmiyorum diyerek yanıt verdim. Onlarda bu şekilde telefonun onarımının yapılamayacağını söylediler. Görünen o ki artık Casper servisleri ülkemizin yegane yerli ürünü telefonlarını bu basit aldatmaca ve yalanlarıyla pazarlamaya çalışıyor. Yerli dedik milli dedik paramız kendi ülkemizde kalsın dedik ama maalesef Casper gibi bir firma bu ayak oyunlarıyla sattığı ürünlerinin arkasında duramıyor. Ne diyebilirim ki yazıklar olsun. Bir defa aldandık! Ama artık Casper mı? Tövbe.

Eklediğim fotoğraflarda da göründüğü gibi telefonum da hiçbir fiziksel sorun yok, ses tuşunun bulunduğu yede darbe izi yok. Servis formun yazılanlar tamamen uydurmaca.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler