Casper Via P2 Akıllı Telefon Yedek Parça Sorunu

Erdoğan Erdoğan15 Temmuz 13:38

L***** telefonum bozulduktan sonra aynı özelliklerde diye yine Casper p2 cihaz aldım. Almaz olaydım. 4 aylıkken cihaz arka plan uygulamalarını kapatırken titremeye başladı servise yolladım. Yazılım güncellendi deyip yolladılar. Düzelmedi sonra bir süre yedek telefonum vardı cihazı kullanmadım daha sonra kullanmaya başladım.

Bu sefer de şarjı az gitmeye sesi kısılmaya. Ve ekranın bir menüde takılı kalıp başka bir yere girmemesi gibi sorunlar çıktı. 3 farklı bölgeye servise yolladım. 1. Servis yazılım atıp geri yolladı olmadı 2. Servis 1000 liralık telefona 900 lira masraf çıkardı 3. Servis telefon eğilmiş dedi vs vs kısaca Casper'in elinde yedek parça yok

20 iş günü içinde yapamayacağından tüketiciye ücret iadesi yapmamak için tüketiciyi caydırmaya çalışıyor. Her yolladığım servis başka bir şey söyledi oysa ki telefonda sıkıntılar daha 4 aylıkken başladı ben telefonu silikon kılıfla kullandım Allah aşkına telefona eğilme olsa kılıfa sığar mı?

Telefonu değiştirseler telefon 1000 lira firma 900 masraf çıkartıyor sen zaten 900 u ödesen gene yapamayacaklar ellerinde parça yok, yenisini vereceğiz bari 900 alalım zarar etmeyelim mantığındalar.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler