sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Casper Via M4 Sorunları

Metin Metin13 Ocak 10:24

15.08.2019 tarihinde Casper Via m4 marka cihazı sıfır olarak satın aldım. Cihazı aldıktan 10-15 gün sonra bazı ufak tefek denebilecek sorunlar çıkmaya başladı. Cihazda ilk olarak kilit ekranındaki tarih ve kilit ekranı açıldığındaki tarihin aynı olmadığını gördüm bazen bir gün bazen iki gün geriden takip ediyordu telefonu açıp kapattığımda düzelmekteydi. Daha sonraki aylarda zil sesini kendisi değiştirmeye başladı. 3 defada ekran simsiyah oldu gene kapatıp açınca düzeldi. Müşteri hizmetleri ile görüşmelerimden aldığım bilgi ile değişik zamanlarda 3 defa telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm, 2 defa hafıza kartını biçimlendirdim, 1 defa yeni hafıza kartı aldım fakat herhangi bir düzelme yaşanmadı akabinde Cihazı 31.12.2019 tarihinde arızalarını tek tek yazarak ve ekranların farklı olan tarih fotoğraflarınıda ekleyerek Casper servisine gönderdim servise 03.01.2020 tarihinde giren cihaz gene aynı gün ''cihaz detaylı incelendi. Donanımsal bir sorun ile karşılaşılmadı. Android yazılımı güncellendi.

Aktif olarak test edildi yazılarak tarafıma gönderildi. Cihaz geldikten sonra arızaların giderilmediğini herhangi bir değişiklik olmadığını gördüm ve 09.01.2020 tarihinde tekrar fotoğraflı, benden de bilgi alınabilmesi için telefon numaram ile ve arızaları tek tek yazılmış bir şekilde gönderdim. 13.01.2020 yani bugün 09.50 itibariyle servise giriş yaptığı mesajı gönderildi bakalım bu defa ne olacak. Fakat şunu belirtmek isterim ki sorunları fotoğraflar ile belgelenmiş arızalar için yapılanlar ve arızaları tek tek yazılmış anlatılmış bir cihazı hiçbir şey yok diyerek geri göndermek Casper gibi bir markaya yakışmadı. Benim piyasaya yeni giren ve bu cihazdan daha iyi olduğu söylenen fiyat olarak da birbirine yakın olan başka marka cihazları tercih etmeyip Casper markasını tercih etmemin ana sebebi markaya duymuş olduğum güvendi demek ki peşin hükümlü ve ön yargılı olmamak lazımmış. Bu sorunum ile ilgili gelişmeleri buradan ve sosyal medya hesabımdan paylaşacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Metin 16 Ocak 11:15

13.01.2020 tarihinde ''Casper Via M4 sorunları'' başlığıyla paylaşmış olduğum şikayetimin devamıdır... Cihaz teknik servise girmiş olduğu gün yani 13.01.2020 tarihinde daha önce olduğu gibi ''cihaz aktif test edildi, donanımsal bir sorun bulunamadı, Android yazılımı güncellendi'' denilerek geri gönderildi (Kargoda hafif bir kaybolma süreci yaşadık 1 günlük) Arkadaşlar benim bu durumdan çıkarmış olduğum ders şudur. 1. Eskiden olduğu gibi markanın ismine güven duyarak aldanmamak gerek zira piyasaya yeni giren marka ve ürünler servis ve müşteri memnuniyeti konusunda daha hassas 2. Bu gibi bizzat tüketicinin yaşamış olduğu deneyimi ve görüşlerini içeren forumları ciddiye almak gerek (Ben pek önemsememiştim) 3. Casper'ın telefon ve tabletini de kullanmaktayım Çin menşeil, markası fazla duyulmamış bir üründen hiçbir farkı yok belki kalite olarak daha kötü o zaman neden daha fazla ödeyeyim. 4. Bu madde sözde teknik servis ve müşteri hizmetlerine: Arızası fotoğraflarla gösterilmiş daha anlamazsanız diye telefon numarası yazılmış bir cihazı iki defa hiçbir sorun bulunamadı diye gönderdi teknisyen ya da tekniker arkadaş. Müşteri hizmetlerindeki arkadaşlar sizde sadece bilgisayar ekranında gördüklerinizi aktarmayın insanlara yardımcı olmaya çalışın korkmayın bu sizden ya da firmanızın isminden bir şey eksiltmez aksine size ve markaya değer Katar. 5. Arkadaşlar diğer Casper şikayetlerinde ve benim 2 adet sikayetimdede görmüş olduğunuz gibi firma cevap yazma ya da tüketicinin sorununu çözmeye yönelik bir tutum sergilememektedir.  Şahsen ben bir daha kesinlikle düşünmem. Teşekkürler

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler