sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Casper Via Garanti Kapsamı Sorunu

Tolga Tolga09 Ekim 14:16

1 yıl önce Casper cep telefonu aldım, sağanak yağmurda kaldım. Telefonumda bu sırada bir miktar ıslandı. Sonrasında kurudu ve sorun yoktu. 1-2 saat sonra cihazı kullanmak istedim tuş kilidini açtım sorun yoktu biranda ekran dondu. Cihazın tuş kilidini kapatıp açmak istedim işlem yapılmadı. Komple kapatıp açmak için güç düğmesine basılı tuttum, telefon kapandı ve ardından açılıp siyah format ekranı geldi. Ekran kısmında ses düğmesi ile normal aç simgesini seçmek istedim ancak işlem yapılmadı, bu sırada aşağı ses düğmesi takılı kalmış olmalı ki sürekli olarak seçenekler yukarıdan aşağı kendiliğinden geçiyordu. 

Güç düğmesine bastığımda aynı şekilde ekran gelip seçenekler geçiyordu. Cihaz durduğu yerde şarjı bitince kapandı bende şarjı tam doldurdum ve servise gittim. Servis cihazın kenar bandında çok ufak çatlak var dedi, biliyorum dedim. Aylar önce olmuş bir şey cihazın çalışmasına engeli yoktu ve cihaza başka hasar vermemişti. Diğer madde arka kapakta renk bozulması var dedi, evet pandemi dönemindeyiz. İster istemez kendimizi dezenfekte ederken hafif kolonyalı peçete ile dezenfekte ettiğim için zamanla aşındı fakat çalışmasında aylardır sorun yok. 

Son olarak anakartta su teması var dedi. Evet sağanak yağmurda kaldım, benim kuru bir yanım kalmadı ki cihaz nemlenmeden kalsın. Ama dediğim gibi ıslanma olayında sonra cihazı saatlerce kullandım sorun yoktu. Servis inceleme sonrası tamir ve bakım maliyeti fazla yüksek çıktığı için bana cihaz önerdi ve fiyatı 2.600 TL gibi bir rakam söyledi. Cihazın tamir olmasını istiyorum telefon istemiyorum ki dedim, maliyeti yüksek çıktığı için cihaz öneriyorlar dedi. 

Karşımdaki personele kapağın renk deformasyonu ya da yan çıtadaki çatlak önemli değil ve cihazın çalışmasına engel olmuyor sadece çalışır hale gelsin maliyeti nedir dedim. Servis gördüğü her şeye fiyat yazar gibi cümle kurunca cihazı tamir ettirmeden alıp çıktım. Eğer sorun yağmurdan kaynaklı ise ve olayın üzerinden saatler geçtikten sonra bu problem meydana geliyorsa ben ne yapabilirim. Sokaktayken yağmura ey yağmur yağma diyecek halim yok. 

Eve gidiyordum yol kenarında E-5'de sığınacak yerde yok, durak tıklım tıklım dolu, yağmur altında kaldım ıslandım. Bu da sonuç olarak bir doğa olayı ve afet durumudur. İlle garanti kapsamında olması ya da afet sayılması için selde boğulmam mı gerekli. Ben bir tüketici olarak kişinin kendi istemi dışında afet ya da benzeri bir sebeple cihaz ıslandı bozuldu garanti kapsamı dışında kaldı gibi bir maddeyi kabul etmiyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Tolga 14 Ekim 13:57

Merhaba, Sizin servisinizin tamir maliyeti çok yüksek çıkıyor bizim önerimiz yeni bir cihaz almanız dediği ve 2.600 TL ücret çıkardığı telefonu dışarıda özel servislerden birinde 300 TL'ye tamir ettirdim.  Benim en ucuz şekilde çalışır hale getirilmesini istiyorum dememe rağmen servis ne görürse yazar diye cevap veren yetkili servisiniz insan halinden hiç anlamıyor. Kalite müşteriyi pişman etmemektir diyorsunuz Casper aldığıma pişman oldum, Güvenilir olmak diyorsunuz özel servis ile yetkili servis arasında ücret farkını görünce nasıl güveneyim markanıza, Yenilikçilikten bahsediyorsunuz o zaman yetkili servislerinizin müşteriye yaklaşımı ve hizmet politikanızı yenileyin. Size şikayet yazdım zahmet edip geri dönüş yapmadınız. Yetkili servisiniz ürün satışlarını arttırmak için tamiri yüksek diyerek cihaz öneriyorsa tebrik ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler