Casper Via ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Casper Via Ellerinde Parça Olmadığı İçin Kullanıcı Hatası Diye Suçladılar

1.909görüntüleme
Enescan
Enescan 09 Kasım 2020 23:05

Aldıktan bir sene sonra şarj soketinde sorun olan Casper Via a3 Plus telefonumu garantiye götürdün ilkinde USB kablo değişimi 2. 'sinde adaptör değişimi 3.' de götürdüğümde ise tornavida benzeri aletlerle telefonumun soketini temizlemeye çalıştılar ve telefonumun soketi tamamen kullanılmaz hale geldi bu yapılan 3 işlemde bana sorunu çözemeyeceklerini bildikleri için kayıt açmadılar. Benim talep etmeme rağmen bu tamamen oradaki yetkililerin suçudur.

4. 'de şarj soketimi bozdukları için mecburi telefonu laboratuvara aldılar bundan dolayı kayıt açılmak zorunda kalındı ama parça olmadığı için telefonumun parçasını geçici çözüm uygulayarak tamir ettiler, fakat kısa bir süre sonra telefonumda yine aynı sorunu yaşadım (şarj olmuyor ) az bir süre sonra araya pandemi dönemi girdi. 4 ay boyunca telefonu kullanamadım.  kutusunun içinde bekledi yasağım kalkınca ilk iş tekrardan Casper Ankara yetkili servisine gittim gittiğimde aldığım cevap telefonun kasası kullanıcı hatasından dolayı yamulmuş. Bu telefon işleme alınamaz oldu.

Labaratuvar ortamında cihazım zarar gördüğünü düşünüyorum bana öyle yolladılar ama benim garantim hala devam ediyor. Biz kayıt açtırdık ama yine aynı telefon kasası yamulmuş,   işleme alınamaz diyerek belirli bir ücret karşılığında yeni telefon verebileceklerini söylediler. Serviste parça bulunmadığı için bana bu suçlamalar yapıldı. 

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler