Cevaplar

profile-icon Yavuz 4 yıl önce

Daha önce yazdığım rehber, mesajlaşma, çevirici gibi uygulamaların donma problemiyle ilgili şikayetlerime dalga geçer gibi cevap verildi. Sorunumun çözülmesi için iki kez şikayet yazdım verilen cevap " Mail ile bilgi verilmiştir" diye bir mail geldi ve başka hiçbir şekilde mail mesaj vs. Gelmedi. Sorunumun çözümüyle ilgili tek bir kelime dahi edilmedi. Şikayete böyle bir cevap verilmesi nasıl berbat ötesi bir firma olduğunuzu, müşteri memnuniyetinin berbat ötesi olduğunu gösteriyor! Sorunum çözülmezse her gün buraya hakkınızda şikayet yazacağım ki benim gibi mağdur olmasın hiç kimse! Casper alma, aldırtma!

profile-icon Yavuz 4 yıl önce

Daha önce yazdığım şikayetime çocuk kandırır gibi cevap verildi. Sadece format atmayla donma problemi çözülmedi ki bunu defalarca denemiştim zaten. Teknoloji fakiri değiliz! Launcher'a bağlı bütün uygulamalarda donma oluyor, rehber, mesajlaşma, çevirici vb. Playstore'dan yüklediğim hiçbir uygulamada böyle sorunlar olmadı. RAM kullanımı ortalama 600mb olduğu halde donmalar oluyor 2 GB RAM olan telefonda! Böyle saçmalık olmaz daha 1yıl olmadı telefonu alalı. Sorunum çözülmezse bir daha asla Casper marka hiç bir şey kullanmayacağım. Forumlara ve çevreme de kullanmamaları yönünde tavsiye vereceğim! Yetti artık!

Casper Via Logo Casper Via 4 yıl önce

Sayın İlgili, Müşterimiz ile 06.01.2016 tarihinde görüşülmüş olup, şikayetin çözümüne ilişkin işlemler başlatılmıştır. Saygılarımızla, Casper Müşteri Hizmetleri

profile-icon Yavuz 4 yıl önce

Sorun çözülmedi. Bahsettiğiniz basit işlemi defalarca yaptım zaten. Bu kadar teknoloji fakiri değilim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler