Casper Mobile Teknik Servisin Baştan Savma İşleri!

'mücahit 'mücahit4 yıl önce

Casper via v5 kullanıcısıyım. Telefonumu şarja %1 kala takardım. Bir gece şarja taktım sabah uyandığımda şarjımın %0 olduğunu gördüm şarj aleti bozuk diye düşündüm bir bayiden Casper şarj aleti aldım. Fakat sorun şarj aletinde değil telefondaydı. 03.07.2015 tarihinde aldığım bayiden garantiye teknik servise şarj olmuyor şikayetiyle gönderdim. 23.07.2015 de kargoyla geldi hemen şarja taktım 2 saat geçti hâlâ 0 şarj vardı. Bilgilendirme kağıdına format atıldı işletim sistemi tekrar yüklendi arıza giderildi yazıyordu. Hemen o gün tekrar bayiden garantiye gönderdim. 07.08.2015 tarihinde telefonum yine aynı açıklamayla geri geldi ve yine şarj olmuyor ve telefonum çizik.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Casper Via Logo Casper Via 4 yıl önce

Sayın İlgili, Müşterimize bilgi maili gönderilmiş olup, şikayetin çözümüne ilişkin işlemler başlatılmıştır. Saygılarımızla, Casper Müşteri Hizmetleri

profile-icon 'mücahit 4 yıl önce

Telefpnumun arka kapağı darbe almış ve hiç. Bir onarımı yapılmadan geri geldi ve kağıtta işletim. Sistemi tekrar yüklendi yazıyordu. Saçma tamamen saçma üstelik Casper Facebook sayfasından socket ve batarya değişimi yapıldı denmesine rağmen hiç. Bir değişiklik söz konusu değil.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler