21 Mart 2016
Yorum Yap
#5138929

Casper Mobile Garanti Kapsamı-Ayıplı Ürün!

Casper'dan almış olduğum Via v8c telefonu şarja bırakıp döndüğümde ekranının çatlamış olduğunu gördüm. Ekranın her ne kadar benden kaynaklı olmadan ve darbe almadan çatlasa dahi garantisi olamadığını biliyorum, telefonumun muhtemelen dış ekranı çatlamış olacak ki bir ay bu şekilde kullandım. Daha sonra telefon şarj almamaya başladı. Servisine giderek ekranını ve şarj sorunun halletmek istedim. Ekranı ücreti olarak 475 Tl+55 TL onarım ücretiyle birlikte 530 TL fiyat çıkardı yetkili. Aynı sorundan (şarj sorunu ve telefon açma kapama tuşunun çalışmaması) 3 ay önce servise giden ve kısmen yapılıp gönderilen telefonunun yine aynı sorunu tekrarladığı için bu sorunun halledilmesini isteğimde ekran kırıldığı için telin garanti dışında olduğu ve bu sorunlar içinde ücret ödemem gerektiği söylendi. 780 TL aldığım telefon için yaklaşık 700 TL onarım bedeli çıktı.

Alper Alper 669 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Alper22 Mart 2016

    Dönülen mailde ücretini öderseniz yaparız dediler yani 780 TL'lik telefonun ekranı kırıldığı için 700 TL öderseniz -ki telefonun değeri şu an 500 TL civarıdır aldığımda 1 yıl önceki fiyatı 780 TL'dir- yapacaklarını söylüyorlar. Bildiğiniz dalga geçiyorlar amaç hizmet vermemek Casper ve ürünlerine bir daha bulaşmam size ve etrafımdakilere ve kullandığım bütün forumlarada bu durumu bildiricem ki insanlarda uzak dursun zaten telefonunu aldığıma pişman olmuştum sıfır kalite sıfır performans sıfır müşteri desteği. Not: 700 TL'lik tamirat ücretini dışarıda herhangi bir tamircide 200 TL'ye yaptırabiliyorsunuz.

  • Casper Via Temsilcisi21 Mart 2016

    Sayın İlgili, Müşterimize bilgi maili gönderilmiş olup, şikayetin çözümüne ilişkin işlemler başlatılmıştır. Saygılarımızla, Casper Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları