Casper Nirvana Teknik Servis Ve Ürün Kalitesi Problemi

Sedat Sedat2 hafta önce

Ankara'da yaşıyorum. Casper Excalibur g770 model bilgisayar aldım 4 ay önce bilgisayarım geldiğinden beri çok fazla ısınıyordu bir işlem yapmasam sadece bilgisayar açık olsa dahi ısınıyor. Bu sebeple Ankara Necatibey Casper sevişine bilgisayarımı teslim ettim. İstanbul'daki ana servise gönderdiler 20 gün bilgisayarım kaldı. Geri geldi buraya kadar hiçbir işleme sesimi çıkarmadım bilgisayarımı teslim almaya gittiğimde beni uzun bir süre kapıda beklettiler. Daha sonra bilgisayarımı aldığımda verdikleri makbuzda bilgisayarıma SSD takılmasını talep ettiğim yazıyordu. 

Ben SSD takılması talebinde bulunmadım bilgisayarımın ısındığını söyledim. Bana gerekli işlemler yapıldı. Sorun çözüldü dediler ve gönderdiler ertesi gün WhatsApp'tan N**servisiyle konuştuğumda kendilerinin yanlış form numarasıyla gönderdiklerini söylediler. Konuyu kapattılar. Özür dilenmedi yazdıklarıma cevap verilmedi. Sorunum çözülmedi. 20 gün boyunca bilgisayarım serviste kaldı ama kapağı bile açılmadan geldi. İnanılmaz sorumsuz ve kötü bir servis tutumuyla karşılaştım bilgisayarımı servise verirken ısınmadan dolayı kapanmıyordu gitti geldi.

Bilgisayar sürekli ısındığı için kapanıp duruyor canlı ders vermem gerekiyor sürekli derslerde kapanıyor daha da kötü oldu mağdur edildim kötü bir servis anlayışı kötü bir ürünle karşılaşıyorum. Kimse benim anlattıklarıma çözüm üretmiyor. Casper müşteri hizmetleri de başından savuşturuyor. Bu kötü hizmet anlayışı ve kötü ürünlerle ilgili şikayetimi bilin bilinçli bir şekilde alın az para vermiyoruz 7 8 bin Türk lirası verip aldığımız ürün ve hizmet ortada.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler