Casper Nirvana Garanti Ve Müşteri Memnuniyetsizliği

Batuhan Batuhan2 hafta önce

Sr002002542 seri numaralı cihazımı 2. Kez aynı sorunla garanti kapsamında firmanıza gönderdim. Aynı serideki birçok ürünün kullanıcısı ile aynı sorunu yaşamaktayım. Klavyem çalışmıyor. İlk gönderdiğimde yazılımsal bir sorun olduğunu belirtip kullanıcı hatası olduğunu söyleyerek format atmıştınız fakat göndermeden önce operatöre de söylediğim gibi driverlarını güncelleyip klavyedeki bir tuş kombinasyonu sonucu kilitlenmediğinden emin olup göndermiştim kayıtlar sizde mevcuttur. Tamir için ücret talep etmediğiniz için itirazda bulunmadım. Fakat ürün ikinci kez aynı sorunu yaşayınca gerek konum itibari ile İstanbul'a uzak oluşum sebebiyle gerek ise aciliyet belirtmediğinden harici klavye ile kullanabilmekte idim. 

Yaklaşık 3-4 ay sonra ürünü garanti kapsamında 7 Ağustos 2020 tarihinde size Düzce yetkili servisiniz aracılığı ile gönderdim (Düzce'deki yetkili servisinizde bulunduğum saati telefonumda yüklü olan GPRS uygulaması sayesinde kanıtlayabilirim). Yaklaşık 1 ay beklettikten sonra yetkili personel ürüne su ile temas etmemesine rağmen su ile temas ettiğini belirtti ve benden 2400₺ talep etti. Kendimde bir firmada bilgisayar uzmanı olarak çalıştığım ve sorunun benden kaynaklanmadığı için ödemeyi kabul etmemekteyim. Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde ilk olarak görüntüleri vereceklerini belirttiler fakat saat bilgisini veremeyeceklerini belirttiler. Eğer cihazım garanti kapsamında tamir edilmezse adli makamlara başvuracağımı belirtmek isterim. 

Bu ücret cihazı aldığım ücretin (Yaklaşık 1400₺) neredeyse iki katı olmaktadır. Su dökülse veya nemlense dahi bu ücretin fazlalığı yapılacak işleme oranla oldukça fazla olmaktadır ayrıca bu konuyu incelemenizi tavsiye ederim. Çalışır halde teslim ettiğim cihazımın çalışıp çalışmadığı bilinmemektedir.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler