Casper Nirvana Birebir Değişim Olan Ürünün Aynısını Gönderme

Nazmi Nazmi10 Ekim 22:53

 Casper 'dan çok şikayetçiyim.Yeni aldığım exalibur marka bilgisayarı 1 2 ay içerisinde 2 kere servise yolladım 21 gün sürekli bekletildim .Sorunum hard disk hatası.Aldığımdan beri aynı hatayı veriyor .En son Tüketici Hakem Heyetine başvurdum ve cihazı geri istediler değişeceklerini söylediler. Ürünü kutu, fatura her şeyini yolladım .Yeni ürün geldi diye kargoya gittim .Kutu benim kutum etiketleri yeni . şarj aleti yeni ama bilgisayar değişmemiş.Ve bana yenisini yollayacaklarını söylediler beni paketi açtığımda.

Şarj aleti yeni laptop benim laptop üzeri Tozlu ve kenarında üstüne üstlük vuruk var vida yerleriyle oynanmış vidaların üzeri beyaz.Lütfen bana yardımcı olun ama peşini bırakmayacağım her yere şikayet edeceğim mahkemeye taşıyacağım paramla rezil oldum . Böyle büyük bir firmaya yakışmadı .

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hasan 1 gün önce  

    Ben de gönderdim göndermez olaydım. SR001960520 seri numaralı Bilgisayarımı istiyorum onu da alamıyorum. Casper şimdiye kadar benim gördüğüm en kötü servis... Tanıdığım her insan bana yaşattıklarınızı bir- le - cek...

  • profile-icon Fehmi 1 hafta önce  

    Allah yardımcın olsun para ile rezil olmak diye buna derler herhalde. Yerli üretimdir diye aldığım Casper laptop menteşe yerlerinden çatladı servis kullanıcı hatası olduğunu iddia edip ücret talep etti yasal süreci başlatacağım.

    np_image4 Ekli Görsel Var

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler