Toplam çözüm sayısı
..
Casa Mobilya ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ayşegül'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Casa Mobilya Masko Şubesi Parçalanan Sandalye Ayağı

4551görüntüleme
Ayşegül
Ayşegül 07 Mart 00:58
Çözüldü Çözüldü
Ayşegül'ün Teşekkür Mesajı
“Sorunumu Meriç Hanım çözdü. Üretim fabrika hatası olduğunu tespit edip hiçbir ücret ödemeden tüm sandalyeler alınıp kontrol edildi. Meriç Hanım ın sayesinde. Çok teşekkür ederim.”
Casa Mobilya Masko Şubesi Parçalanan Sandalye Ayağı
Casa Mobilya Masko Şubesi Parçalanan Sandalye Ayağı

Yaklaşık 1 yıl önce casa mobilya Masko dan aldığım yemek masası takımını 20.000 TL'ye aldık. Misafir otururken yemek sırasında sandalyenin ayak ile gövde bağlantı yeri bir anda parçalandı. Casa mobilya mağazasını aradığımda fabrikayla görüşüp kullanıcı hatası olduğunu söylediler. Değişim yapacağız ancak 500 TL vermem gerektiğini söylediler. Bilir kişi gönderip ürünün incelenmesini talep ettim. Resimleri gönderdiğim için yeterli dediler. Resimlere bakarak kullanıcı hatası olduğuna karar verdiler. Oysaki vidalanan yerinden parçalanmıştı. Kullanıcı hatası olarak ne yapmış olabiliriz. Sandalyede oturmaktan başka ne yapılabilir? Casa mobilya ürününün arkasında durmadı. Tüketici Mahkemesi'ne şikayette bulunacağım hakkımı sonuna kadar arayacağım. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Ayşegül
Ayşegül11 Nisan 14:17

Sorunumu Meriç Hanım çözdü. Üretim fabrika hatası olduğunu tespit edip hiçbir ücret ödemeden tüm sandalyeler alınıp kontrol edildi. Meriç Hanım ın sayesinde. Çok teşekkür ederim.

1 Yorum

Ayşegül
Ayşegül11 Nisan 14:14
 

Sorunum çözüldü. Meriç Hanım a çok teşekkür ederim.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile