Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Mersin Palm City Carrefour SA Mağazası'nda Kasada Yaşadığımız Utanç Verici Olay

profile
31 Mayıs
281

31.05.2023 tarihinde Mersin Palm City Carrefour mağazasına geldik. Haftada 2 kere mutlaka gelirim ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Jet kasadan toka, çikolata, içecek ve avokado ödemesi yapmak için işlemlere başladık, işlemler hata verdi. Personel geldi, ürünleri tek tek sayarak, kasadan da, geçirdiğimiz ürünleri tek tek saydı biz ürün çalmışız gibi. O sırada toka ürünü 2 tane almıştık, 3 tane geçmiş sonra fark ettik. Müşteri hizmetlerine gittik şikayetimizi de ilettik ama sözlü olarak kasa şefine ileteceğim dedi, bende mağaza müdürünüz kimse ona iletin falan dedim. Yanımda eşim, bebeğim, yeğenlerim vardı. Mahcup olduk. Bir kasiyer yüzünden.

Mersin Palm City Carrefour SA Mağazası'nda Kasada Yaşadığımız Utanç Verici Olay
Carrefour SA Logo
31 Mayıs 20:45

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

Carrefour SA Logo
01 Haziran 10:42

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Carrefour Süper Kuyuluk Mezitli

profile
2 gün önce
146
"Carrefour Şikayet Var temsilcisi Zeynep Hanım'ın hızlı şekilde aksiyon alarak şikayetime istinaden tarafıma çözüm odaklı ulaşması ve ilgili birimlere sıkıntıyı gidermek için bilgi vermiş olması beni oldukça memnun etti. Hizmet konusunda oldukça kaliteli bir yaklaşım sergilediler. Teşekkürler..."

Carrefour Sa Carrefour  Goldmaster Fritöz

profile
05 Aralık 2022
304

Mersin Palm City Carrefour'dan fritöz satın aldım. Eve getirdim kızartma yaptım. Patates 1 saatte pisti ve yağı içine çekti. Beğenmediğim için 2 saat içinde iadesini istedim. Fakat kullanılmış diyerek servise yönlendirdiler. Ben tüketici hakkım olan 7 gün içinde cayma hakkımı kullanmak istedim. Kabu...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Carrefour SA Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 dk 37 sn
Benzer Şikayet Yaz