Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Carrefour SA'nın Kargodan Çektiği/iptalini Sağladığı Siparişim

Mehmet
18 Mayıs 15:08
1.868
Mehmet'in Teşekkür Mesajı
“Siparişlerim bugün tekrardan kargoya teslim edildi. Bu sure zarfında şikayetimle ilgilenen ve her aşamasında bilgilendirme sağlayan Sevinc Hanim ve Zeynep Hanim'a çok teşekkür ederim.”

Carrefour SA online uygulamanızdan sipariş ettiğim 159453334 ve 159450304 sipariş numaralı '2 adet' 'Philips XC7043/01 Speed Pro Max Şarjlı Dikey Süpürge' 15.05.2024 Çarşamba günü adresime ulaştırılmak üzere CAR5103****98 ve CAR5103****91 takip kodu ile şirketinizce Hepsijet firmasına teslim edilmiştir. Tahmini teslimata göre 17.05.2024 Cuma günü teslimat yapılması gerekiyorken, halen aktarmada olduğu tarafımca görülmüş ve bir gecikme yaşanmış olabileceği ihtimaline istinaden beklemede kalmıştım. Beklemede kaldığım süre zarfında ne kargo şirketine ne de şirketinize herhangi bir bildirimde bulunulmamıştır. Ancak 18.05.2024 Cumartesi günü iki kargo da teslimat iline ulaşmış ve dağıtıma çıkmıştır. Bir süre sonra Hepsijet firmasından 'alıcı kabul etmiyor, satıcıya iade edilecek' şeklinde bir bildirim almış bulunmaktayım. Bunun üzerine Hepsijet firmasıyla WhatsApp, iletişim hattı ve en son Şikayet Var sitesi üzerinden iletişime geçtiğimde, iki kargonun da şirketiniz tarafından 'yanlış ürün gönderildi' şeklinde beyan verilerek kargonun geri çekildiği/satıcı (şirketiniz) tarafından iptal edildiği bilgisi Hepsijet Genel Müdürlüğü tarafından telefonda sözlü olarak bildirilmiştir. Şirketinize sormak istediğim sorular şunlardır: İki adet kargom tarafınızca neden geri çekildi ve neticede kargonun iptali nasıl sağlandı? Hepsijet'e ilettiğiniz 'yanlış ürün gönderildi' beyanı doğru mudur? Ne şirketinize ne de kargo firmasına herhangi bir talebim ve şikayetim olmadan, 0216 578 91 10 numaralı telefon numarasından 17.05.2024 Cuma günü saat 14:09'da beni arayan ve şirketinizin müşteri hizmetleri yetkilisi olarak kendisini tanıtan, isminin R**** olduğunu ileten personel 'ürünlerinizi size ulaştıracağız' ifadesini kullanırken, neden ürünlerin yanlış gönderildiği bilgisini ve gönderilen kargoların iptal edileceğini tarafıma iletmedi? Sadece 'ürünleri size ulaştıracağız' demekle yetinip, telefonla ulaşmasındaki amaç nedir? İki kargo da dağıtıma çıktıktan bir saat sonra mı ürünlerin yanlış gönderildiği fark edildi? Kargo sahibi olarak benim bu durumu fark edip iade etmeme neden izin verilmedi? Eğer gönderilen ürün yanlış değilse, talebim ya da şikayetim olmadan iletişime geçen R**** Bey'in 'ürünlerinizi size ulaştıracağız' demesi ve sonrasında şirketinizin ürünleri kargodan çekmesindeki asıl neden nedir? Bu konular hakkında Şikayet Var sitesinde kayıtlı e-mail adresime bilgi verilmesini talep ediyorum.

18 Mayıs 15:12 (Şikayetten 4 dakika sonra)

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

Mehmet
18 Mayıs 15:47

Carrefour SA – Şikayet Var Departmanından Sevinç Hanımla yapılan telefon görüşmesi neticesinde; Sistemsel hatadan kaynaklı kargonun geri çekildiği, herhangi bir iade sürecinin başlamayacağı ve ürünlerin yeniden kargolanacağı bildirilmiştir. Hızlı bir şekilde konu hakkında geri dönüş sağlayıp bilgilendirme yapan Sevinç Hanıma teşekkür ederim.

Mehmet
21 Mayıs 14:19

Siparişlerim bugün tekrardan kargoya teslim edildi. Bu sure zarfında şikayetimle ilgilenen ve her aşamasında bilgilendirme sağlayan Sevinc Hanim ve Zeynep Hanim'a çok teşekkür ederim.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Carrefour SA Online Marketin Bilgi Vermeden Sipariş İptali

Mustafa
14 Temmuz 18:47
261
1

Carrefour SA Ürünlerimi Zamanında Teslim Etmedi!

Cemile
13 Temmuz 21:03
184
Carrefour SA Ürünlerimi Zamanında Teslim Etmedi!
Carrefour SA Ürünlerimi Zamanında Teslim Etmedi!

Carrefour SA Siparişim Eksik Geldi.

Resul
11 Temmuz 14:14
225
4
Çözüldü

Carrefour SA Online Market Ciddiyetsizliği

Özlem
11 Temmuz 12:03
226

Carrefour SA Teslimatı Yapmıyor İletişim Bile Kurmuyor

İpek
23 Haziran 14:52
287
Carrefour SA Teslimatı Yapmıyor İletişim Bile Kurmuyor
Benzer Şikayet Yaz