Toplam çözüm sayısı
..
Carrefour SA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Carrefour SA Ürün Etiket Fiyatı Farklı, Kasada Çıkan Fiyat Fazlasıyla Farklı

179görüntüleme
Sercan
Sercan 16 Ocak 14:26
Carrefour SA Ürün Etiket Fiyatı Farklı, Kasada Çıkan Fiyat Fazlasıyla Farklı
Carrefour SA Ürün Etiket Fiyatı Farklı, Kasada Çıkan Fiyat Fazlasıyla Farklı

Önceki alışverişlerimde dikkat etmiş olarak ve fişlerini sonradan bulamadığım için itiraz edemedim. Fakat aradan 15 gün geçmesine rağmen bugün yaptığım alışverişte aynı durunla karşılaştım çünkü tedbirli gittim. Hep aynı şeyler pandemide insanların cebinden nasıl alırım bu paraları düşüncesi var sorumsuzluk veya siz nitelendirin. Kasada farklı etiket fiyatı farklı resimde mevcut.

 Fark etmeden gidenler ekstra ödemiş oldu. Geçmiş olsun. Çünkü 2 adet kalmıştı üründen önceden alanlar fark ettiyse söylediyse de değiştirmemişler. 1 değil 2 değil Carrefour SA yeter. Bu insanlar sokaktan toplamıyor bu parayı. İademi ilettiğim için yaptılar iletmeden çıksam alamayacaktım. 

Poşete paran yoksa vermiyorlar. Tüketici Mahkemesi'ne ayrı ileteceğim. Gereken ne ise yapılsın ve tarihsel açıdan kontrol edilsin. Fiş bizde kalacak diye iademi yaptılar. Tazminata kadar gider bu insan yanıltmaktan dolayı. Merak etmeyin.

Carrefour SA Logo
Carrefour SA16 Ocak 16:23

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

Sercan
Sercan16 Ocak 17:10

Merhaba, Tarafınızdan aranıp şikayetimin en azından iletildiğini söylemlerinize dayanarak ilgileneceği iletildi. Tekrar böylesi bir sorun yaşanır ise tüm burada kayıtlı bilgiler mevcuttur. Tazminat sorununa kadar ilerlerim. Haksız kazanç kimsenin hakkı değildir. Saygılarımla, Teşekkürler.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler