Carrefour SA Sattığı Ürünlerin Kalitesiz Oluşu ve İlgisizlik

Serkan Serkan15 Ekim 2020 20:45

16.03.2019 'da Carrefour Bursa İzmir yolu üzerindeki mağazasından LG55uk6950 model ve marka televizyon satın aldım almaz olaydım. Aldığım televizyonun kumandasının 3-4 ay sonra yazıları silinmeye ve tutukluk yapmaya başladı. Daha sonra teknik servise götürdüm fakat buradan sonuç alamadım. Teknik servisten sonuç alamadığım için ürünü aldığım yere başvurdum. Teknik servisten sonuç alamadığı mı telefonda anlattım. Fatih isimli satış elemanı genel merkeze konu ile ilgili mail atacağını söyledi. Yaklaşık 10 gün bekledim ve herhangi ve arayan olmadı.

Tekrar aradığımda ise elinde hiçbir veri olmadığını mail falan atmadığını söyledi. Telefonda konuşmaya devam sürekli sizi suçlayıcı cümleler kurmaya başladı. Aynı televizyondan binlerce sattığını hiç sorun çıkmadığını ve buna benzer suçlayıcı cümleler kurmaya devam etti. Telefonda biraz bastırınca kumanda ile birlikte buraya gelin teknik servis kaydı açarız dedi. Daha sonra eşim ile birlikte Carrefour SA mağazasına gittik. İlgili kişiye geldik kumanda ile ilgili teknik servis kaydı açalım dediğimde ise ben öyle bir şey söylemedim diyerek yalan söylemeye başladı. 

Bende kumandayı göstererek bak kumandanın haline bu üründen çok satmışın ama gördün mü deyince yüzü değişti. Sürekli beni suçluyordu. Bende cevap verdikçe servis sıvı teması var demeye başladı. Servisin uydurduğu meşhur yalanı kullanmaya başlamıştı. Sonra ilgili kişinin amiri olduğunu söyleyen biri geldi. Onunda tavırları hiç farklı değildi. Sürekli sizi suçlayıp duruyorlar siz biraz sesinizi yükseltincede lütfen saygılı olun diyorlar. Diğer satış elemanları da siz konuşurken saygısızca araya girip sizi suçluyorlar cevabını alınca da biz bilmiyoruz servis öyle diyor şeklinde konuşuyorlar. 

En sonunda beni bu kumandanın yazılarının silinmesinde şu faktörlerin etkili olduğunu düşünüyorum. 1-kumanda ilgili bölümde senelerce kullanılmış olup daha sonra ambalajlanıp kutuya tekrardan konmuş olabilir. 2- 2. Kalite ürün satıyor olabilirler. Aksi takdir daha önce başka markaların senelerdir kullandığım kumandalarında hiç böyle bir sorun yaşamadım (altta nextstar' ın kumandasını paylaşacağım)   ürünleri ile ilgili yardımcı olmak yerine sürekli sizi suçluyorlar. Satış personeli kalitesiz olduğu için yardımcı olmak yerine sizi suçluyorlar. 

Not:bütün yazılar silinmesine rağmen LG logosu bir şekilde hala durmaktadır. Next Star kumanda resmi farkın görünmesi için eklenmiştir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Carrefour SA Logo Carrefour SA 15 Ekim 2020 21:45

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler