08 Ekim
#12750959

Carrefour SA Müşteri Memnuniyet Sorunu

Dün akşam saat 9:15 'de Bursa Carrefour şubeye klima almaya gittim ama keşke gitmeseydim. Klima bölümüne bakan arkadaş ilgilenmesi için bilgi almak için rica ettim ama 25 dakika beklemem rağmen ekip ilgilenmedi bile. Daha sonra beyaz eşya bölümde bir bayan vardı danışmada ona rica ettim klima il ilgili bilgi verecek kimse var mı diye ama ne gelen oldu mu giden. Herhalde tipime baktılar bunda para ne gezer gırgırına soruyor falan düşündüler galiba. Ne gelen oldu ne giden. Sonra girişte danışma yazan bölümde bayana geldim buranın müdürü gelebilir mi dedim maalesef sen bana söyle deyip geçiştirdi.


Böyle bir büyük firmanın ve devamlı alışveriş yapmaya geldiğim yerde bunu yaşamak üzdü beni. Kızdım ve hemen yan tarafta Teknosa 'ya geçtim aynı ürüne 200 TL fazla verip aldım. Yazmayacaktım ama Hakikaten kızdım. Kendimi boş bir insan gibi hissettim kimse ilgilenmedi ve benim her zaman bir lafım vardır karşına kimin çıkacağı belli olmaz derim sizden ricam bunu çalışanlarınıza öğretin insanlara farklı bakmasınlar ben üzüldüm inanın gittim fazla para verip başka yerden aldım.

İsmail İsmail 357 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Carrefour SA Temsilcisi08 Ekim

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler