Toplam çözüm sayısı
..
Carrefour SA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gönül'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Carrefour SA Likör Olduğu İçin 1 Gün Sonra Ürün Değişimi Yapılmadı

419görüntüleme
Gönül
Gönül 05 Ocak 21:40

Reyonda olması gereken yazıya göre vişne likörü aldığımı sanarak Carrefour SA marketten alışveriş yaptım. Alışveriş Fişini aldığım farklı bir ürün reyon fiyatından yüksek olduğundan fiyat farkı verdikleri için teslim etmediler. Fişi kontrol etmediğimden ürünün üzerine de bakmadan aldım ve eve ® getirdiğimde vişne likörü yerine ahududu likörü aldığımı fark ettim. Aynı ürünün farklı çeşidi olduğu için ertesi gün değiştirmek için aynı markete gittim. Fakat alkollü ürün olduğu için değişiklik yapamıyoruz diyerek geri çevirdiler. Halbuki ürünün üzerinde mühürlü etiketi duruyordu. Hiçbir değişiklik yoktu. Üstelik pahalı bir içkiydi. Reyonu düzenlemedikleri için İstemediğim ürünü almış oldum. Aynı gün başka bir üründe de fiyat farkı çıkmıştı. Ahududu likörü elimde kaldı.

Carrefour SA Logo
Carrefour SA05 Ocak 21:46

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

Gönül
Gönül06 Ocak 17:53

Alışveriş fişini teslim etmedikleri için şikayet edeceğim. Aynı ürünün farklı cinsi ile değiştirmeme izin verilmedi.

1 Yorum

Gönül
Gönül06 Ocak 10:37
 

Önce müşteri hizmetlerini aradım ve olumsuz cevap aldım. İade değil sadece aynı markanın farklı çeşidi ile değişim talep ettim.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler