Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Carrefour SA Kırmızı Et Ve Ödeme Sorunu Suçu Kuryeye Atan Müşteri Hizmetleri

Duygu
27 Haziran 2023 15:40
1.505
Duygu'nun Teşekkür Mesajı
“Rana Hanım ve Zeynep Hanımın çözüm odaklı nezaket çerçevesindeki yaklaşımına teşekkür eder aynı yaklaşımı mağaza personelinizde de sağlamanızı dilerim.”

26 Haziran 12:26'da Carfursa.com onlinedan yaptığım alışverişte siparişe ek olarak 12:42 de kırmızı et sipariş ettim notta bypass olan hastam olduğu önceki alışverişimde Maltepe Bölgesinde erimiş suları akmış şekilde ve bayat ürün gönderildiğini bu şekilde yollanacaksa siparişin iptal edilmesini talep ettim. Ödememi online yaptım kapıda aynı anda teslim edilmeyince ve fark nakit istenilince müşteri hiz. Defalarca kez arayıp durumu anlattım. Ve bu ücret ek siparişte de elden istenilince mh. Aradım kurye unutmuş denildi henüz kurye kapıda ikenki çok beyefendi bir genç bu bölgede pos yok bu yüzden getirmedim dedi. Ücretin online alınmasını talep ettim eğer kuryeden kesilmeyecekse teslim alacağım yoksa iade edeceğimi belirttim fakat 27 haz. 4441000 dan arama aldım eve kurye yollanıp kartla alınacağı belirtildi. Kurye geldi. Ona verilen pos arızalı ve gencin tekrar yorulmasına gönlüm razı olmadı misafirimden nakit alarak ödeme yaptım. Carrefour SA yı Üsküdar'da kullanıyordum ne kalitede ne teslimatta bir sorun yaşamadım burası berbat bir et ürünü nasıl önceden hazırlanır sular içinde teslim edilir. Ödemede bu kadar sorunla karşılanırım. Ürün hazırlanırken arayan hanım efendiye de belirttim Carrefour SA yı daha önce de kullanan v aynı ürünü alan şu an bypass geçirmiş bir engelli olduğumdan mağazaya gidemiyorum dikkat edilemeyecek ise yollamayın dediğim halde böylesine berbat bir deneyim yaşatan Carrefour SA dan özür bekliyorum. Kırmızı et taşıma esnasında da nasıl muhafaza edilir. Koskocaman Carrefour SA bunu bilmiyor mu?

Carrefour SA Kırmızı Et Ve Ödeme Sorunu Suçu Kuryeye Atan Müşteri Hizmetleri
27 Haziran 2023 15:41 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

Duygu
29 Haziran 2023 13:25

Şikayetim ile ilgilenen Rana ve Zeynep Hanım Lara teşekkür ediyorum.

Duygu
29 Haziran 2023 13:28

Rana ve Zeynep Hanım efendilere yaklaşım ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Duygu
29 Haziran 2023 13:54
Carrefour SA Kırmızı Et Ve Ödeme Sorunu Suçu Kuryeye Atan Müşteri Hizmetleri
Carrefour SA Kırmızı Et Ve Ödeme Sorunu Suçu Kuryeye Atan Müşteri Hizmetleri

21 Mayıstan bu yana verdiğim bugün de çözüleceğini belirttikleri fakat çözülmediği için siparişimi iptal talebimi ilettiğim 4441000 ki bu iptali dahi Maltepe hipermarket hazretlerinin hazırlarken aramadığı müşteriye ulaşamadıklarından e-posta attılar teslim almıyorum ürünü açık ça Migros'u tercih edeceğimi de bildiriyorum

Duygu
29 Haziran 2023 15:07

Rana Hanım ve Zeynep Hanımın çözüm odaklı nezaket çerçevesindeki yaklaşımına teşekkür eder aynı yaklaşımı mağaza personelinizde de sağlamanızı dilerim.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Carrefour SA Marketler Zinciri Nakit Ödemeye Zorlanmak

Ozlem
18 Nisan 17:36
188
1

Carrefour SA Online Sipariş Teslimatları Neden Kapalı?

Cevdet
09 Temmuz 2023 01:49
234
Carrefour SA Online Sipariş Teslimatları Neden Kapalı?

Carrefour SA İptal Fişine Rağmen Yapılmayan İade

Menekşe
16 Haziran 22:42
27

Carrefour'un Başka Bir Pos Ve Kasa Kullanması

Yavuz
16 Haziran 14:43
94

Carrefour SA Kurumsal Kart Online Mağazada Hata Veriyor

Egecan
13 Haziran 22:50
213
Benzer Şikayet Yaz