02 Mart 2013

Carrefour SA Kampanya Kartıma Yüklenmedi!

Yapılan kampanyaların müşteri ile ilgili konularını kimin takip ettiğini bilmiyoruz. Geçen yıl carrefour batıkent şubesinden Ramazan KDV bizden diye bir kampanya ya iştirak ettim. Kampanya koşullarını yerine getirmiş olmalıyım ki kredi kartıma yüklenmesi gereken tutar iade edildi. Ancak carrefour şubesi bir tarih verdi ama o tarihte yükleme olmadı.

Sonra şube müdürüne sorunumun iletildiği söylendi. Sorun bir tek benim kartımda yokmuş söylediklerine göre. Tarafıma telefon ile bilgi verileceği söylendi. 2 ay dönüş olmadı tekrar, tekrar üst üstte 4 defa daha başvuruda bulundum her seferinde aynı şube müdürü döneceğini söyledi ama sonuç yok. Ramazan geliyor ve sonuç hala yok.

Banu 122 Okunma

Cevaplar

  • Banu04 Mart 2013

    1662822 nolu şikayetime istinaden müşteri temsilcisi bir zahmet arayıp yapılmış alışverişimde geçerli olmayan ürünler olduğunu ve yapılan alışveriş tutarlarının yetersiz bakiyeye sahip olduğu bilgisini çok ısrarlarıma karşı 8 ay sonra vermiştir. Ancak bu cevapların hiçbirini şuan kabul etmiyorum ve müşteri olarak son katıldığım kampanyadan kazandığım 4 alışverişten 1 hediye olan tutarı batıkent carrefour şube müdürüne ve oradaki bilgilerimi sürekli alan ve kolleksiyon yapan elemanlarına harcayacağım. Carrefoursa dan beklemediğim şekilde bir dönüş müşteri olarak beni yıktı ama şunu belirteyim bu benim için değil sizin için kayıp olduğuna inanıyorum. bu sorunum çözümlenmedi..

  • Carrefour SA Temsilcisi02 Mart 2013

    Müşterimizin şikayeti, ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmeye alınmış olup, müşterimizle iletişime geçilerek çözüm süreci başlatılmıştır. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön