Carrefour Sa Eksik Teslimat, Müşteri Memnuniyeti!

Mehmet Mehmet2 hafta önce

10 03 2020 günü carrefoursa.com üzerinden sipariş ettiğim toplam 14 kalem ürünlerim 12 03 2020 saat 22 45 civarı Eve geldi sevk irsaliyesinde bir takım ürünlerin yazılmadığı ve 2 parça ürün teslimi yapılması üzerine üzerine getiren şahısa sordum bize bunlar verildi.

Müşteri hizmetlerini arayın dendi müşteri hizmetlerini aradığımda ürünlerin bir kaçının stokta olmadığı kalanın ise neden gelmediğini şubeye soracaklarını onlardan telefon gelmesini beklemem söyledi bende bunun firmanın kusuru olduğunu bana gün ve saat vermesini her akşam bunu bekleyemeyeceğimi söyledim karşımdaki bana yapabileceği bir şeyin olmadığını şubeden telefon beklemem söyledi siparişi iptal edebileceğini fakat 3 iş günü içinde kredi kartıma iade edileceğini belirtti.

Firmanın disiplinsiz sevkiyat ekibi yüzünden kredi kartımdaki limitimden olduğumu bu ürünleri 2 gündür beklediğimi kredi kartımda limit kalmadığından başka yerden alamayacağımı mağdur edildiğimi söyledim cevap ise ne yapalım iptal edin ya da telefon bekleyin başka yapabileceğimiz bir şey yok oldu carrefoursa.com üzerinden yapılan alışverişlerde daha önce de bu şekil sınırı yaşamıştım başka e marketten de siparişlerim oluyor hiç bu tarz bir üslup ve çözümsüzlük olmuyor carrefoursa.com yönetimini Allah'a havale ediyorum.

Cevaplar

Carrefour SA Logo Carrefour SA 2 hafta önce

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler