Carrefour SA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bedir'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Carrefour SA 'dan Alınan Kıyma Ve Çalışanın Uygunsuz Davranışı

2.159görüntüleme
Bedir
Bedir 22 Haziran 2020 20:07

 21 Haziran günü Atakent (Ümraniye) şubenizden alışveriş yaptım. Et reyonundan 3 kilo kıyma almak istedim. Kıymalar çok yağlı olduğu in kuşbaşı dana etinden çektirdim. 

Paketleyip alınca gördüm ki et resmen inanılmaz yağlı. Orada çalışan Fikri beye durumu izah etmek istedim kendisi kaba şekilde paketi elimden alıp kalsın almayın dedi. 

Canın isterse ye getirdi. Acil misafirim olduğu için hiç tartışmaya girmedim ürünü aldım ve mağazada ki görevliye durumu belirttim ancak ne olduğunu bilmiyorum. 

Hem normal de istediğim ürünü alamadım fark verdim hem de canın isterse hafta içi gel o zaman gerçek kuşbaşı etini al terslemesi yedim. Konu hakkında ya ürün farkım verilsin ya da bana gerçekten 3 kilo kuşbaşından yapılmış kıyma verilsin yardımlarınızı rica ederim.

Carrefour SA Logo
Carrefour SA22 Haziran 2020 20:12

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler