Carrefour SA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sait'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Carrefour SA Bayat Tavuk Eti

972görüntüleme
Sait
Sait 19 Ekim 2020 11:18
ÇözüldüÇözüldü
Sait'in Teşekkür Mesajı
“Firma ilgi gösterdi, beni aradılar ve çözüm konusunda karşılıklı mutabakata vardık. teşekkürler İyi niyetli oldukları konusunda ikna oldum.”

Çorlu Armada City blokları yanında Ali paşa mah. Şubenizden sürekli alışveriş yapmaktayım, bu şubeye özel et ve tavuk ürünlerinizin (özellikle tavuk) saklama koşullarının problemli olduğunu düşünüyorum. Son bir ay içerisinde 2 defa aldığım Banvit marka kapalı ambalajlı tavuk ürünü kokmuş olmaları nedeniyle iade ettim. Mağaza yetkililerinden bir itiraz yok, ambalaj kapalı biz bir şey yapamayız diye iadeyi kabul ediyorlar, fakat bu durumun normal olmadığını düşünüyorum. Ambalajın dışına kadar taşmış kesif kokunun SKT sine 2 gün kalmış bir üründe (hem de Banvit marka) bu durumun normal olmadığını düşünüyorum.

Carrefour SA Logo
Carrefour SA19 Ekim 2020 11:37

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için [email protected] adresinden ve 7 gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında 444 10 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

Sait
Sait20 Ekim 2020 17:32

Firma ilgi gösterdi, beni aradılar ve çözüm konusunda karşılıklı mutabakata vardık. teşekkürler İyi niyetli oldukları konusunda ikna oldum.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler