Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Carrefour Online Ciddi Problemler

Ali
16 Mayıs 09:44
302

Carrefour online marketi uzun zamandır çok aktif kullanıyorum. Son zamanlarda ciddi sıkıntılar var ve düzeltmek için hiçbir şey yapılmıyor. Son iki siparişimde sipariş verdiğim gün değil, bir sonraki güne ertelediler. Yani biz gelecek diye beklerken telefon açıp personellerinin yetersiz olduğunu, o gün getiremeyeceklerini, ertesi güne erteleyeceklerini söylediler. İki defa üst üste. Ayrıca yine büyük bir problem, ürünlerin birçoğu stokta olmadığı için iptal ediliyor. 10 ürün sipariş verdim diyelim, telefon açıyorlar 4-5 tanesi yok. E ne kaldı siparişte? Biz gerekli olduğu için alıyoruz, mesela yemek yapmak için ürünü bekliyoruz, her seferinde yok diye iptal. Peki aynı fiyata yerine başka ürün verin diyorum, onu da yapamayız diyorlar. Mesela tavuk bonfile aldım, arıyor yok diyor, diğer markadan ver diyorum, fiyat farkı çıkartıyor. Böyle şey olur mu? Hatayı yapan sensin, mağdur olan yine müşteri. En azından diğer rakip market bunu yapıyor. Muhtemelen birçok kişi bunu yaşıyordur. Maalesef iyi bir müşterilerini kaybediyor Carrefour.

16 Mayıs 09:45 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. CarrefourSA Müşteri Hizmetleri

16 Mayıs 10:54

Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz bildiriminizle ilgili 5*********x numaralı telefonunuzdan size ulaşmaya çalışıldı; fakat ulaşılamadı.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Carrefour SA Eksik Gelen Kurban

Kenan
22 Haziran 23:50
-

Carrefour SA Sipariş İptali Ve Geri Ödeme Sorunu

Candan
26 Mayıs 21:49
202
Benzer Şikayet Yaz