13 Şubat 2013

Carrefour SA Yurtdışı Telefon Satıyor!

23. 12. 2012 tarihinde almış olduğum Samsung GALAXY S3 markalı telefonumun bozulması üzerine CarrefourSA'nın garanti bildirdiği yer Evo Teknolojilerine gönderdim ve yeterli cevap bulamadığım için yapılması üzere Samsung Merkez'ine telefonumu götürdüm. Telefonumun Romanya için yapılmış, Romanya'ya kayıtlı olduğunu ve garantisinin bulunmadığını bildirdiler.

Yaptırmak istediğimde yapamayacaklarını, uyumlu olmayacağını ve hiç bir şekilde kullanamayacağımı söylediler. Ürünü satarken bana yurtdışı ürünü olduğunu kesinlikle belirtmediler. Aldığım yer hiç bir şekilde yardımcı olmadı. Tüketici mahkemesine yarın itibariyle başvuracağım. Telefonumu kullanmaya başlayalı 1 ay olmamıştı.

Ayfer 1.169 Okunma

Cevaplar

  • Carrefour SA Temsilcisi14 Şubat 2013

    Sayın Ayfer VAKVAK; Satın almış olduğunu telefon Evo Bilgi Teknolojileri tarafından yasal yollar ile ithali gerçekleştirilmiş, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirimleri yapılarak kayıt altına alınmış, yasal süreçleri tamamlanarak satışa sunulmuş bir telefondur. Üretici veya ithalatçıların, sattıkları, ürettikleri ve/veya ithal ettikleri mallar için düzenlenen ve malın garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arızalarının en az iki yıl süreyle veya özelliği nedeniyle belirlenen süre içerisinde, ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesinin, tamirinin, bedel iadesinin veya bedel indiriminin taahhüt edildiğini ve satıcı ile tüketicinin yükümlülüklerini gösteren garanti belgesi, firma adına Bakanlıkca onaylanmış olup, ürünler içerisinde yer almaktadır. Dolayısı ile ithalatı ve satışı gerçekleşen tüm ürünlerin yetkili teknik servis hizmeti ithalatcı firma tarafından verilmektedir. Yetkili teknik servisin yaptığı incelemede, telefonun darbe sonucu arızalandığı yönündeki tespiti, kullanma kılavuzunda ve garanti şartlarında da açıkça belirtildiği gibi garanti kapsamı dışında değerlendirilmesine neden olan kullanım hatalarındandır. Aynı şekilde, TKHK. 13. maddesinin 4. fıkrası ile Garanti Belgesi Uygulama Esasları Yönetmeliğinin 17. maddesi uyarınca kullanım hatasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışında kalmaktadır; Bu sebeple bu tür cihazlar için ücretsiz onarım yükümlülüğü bulunmamaktadır. Telefona ait teknik servis formunda, telefonun darbe almış olduğu belirtmiş, resimleri tarafınıza gönderilmiş, onarımın ücretli yapılabileceği tarafınıza bildirilmiştir. Cep telefonları “darbe” ya da "bükülme ve eğilme gibi zorlamalar" ile "ekran yüzeyine baskı uygulanması, başka cisimlerce ekrana baskı gelmesi" gibi hallerde de hasar görerek, çatlayabilmekte veya kırılabilmektedir. Teknik servis, bu hususun tespit edilmesine kadar, telefonun garanti kapsamında olduğu düşüncesiyle hareket etmiştir. Eğer, sözü edilen arıza imalat hatasından kaynaklanmış olsaydı, onarım işlemi kanuna ve yönetmeliğe uygun olarak ücretsiz olarak gerçekleştirilecekti. Carrefoursa Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön