Canon Yanlış Yönlendirmeyle Yazıcım Çöp Oldu

Ediz Ediz 13 Nisan 00:46

30 Mart 2020 günü yazıcımda kağıt almama arızasından dolayı 0212 385 16 16 numaralı telefondan Canon teknik servisini aradım. Karşıma çıkan kişiye bu arızanın ekim 2019'da da olduğunu söyledim ve seri numarasını belirttim. Kendisi garantinin bittiğini gördü ve bana MNG Kargo ileti numarası vererek göndermem söylendi. Daha sonra İzmir'den biri beni aradı (0533 659 3***) ve gayet rahat bir şekilde "bu yazıcı gitti yenisini alın hayırlı olsun" dedi dalga geçer gibi. Neden olarak da taşınma esnasında indeki mürekkebin aktığını ve ana kart vs... Tamamen gittiğini, yazıcının 2 katı masraf çıkacağını ve değmeyeceğini söyledi.

Daha sonra ilk aradığım numarayı aradım, orada k** bey diye biri bana "garantisi bitmiş cihazları kargolatmıyoruz, neden kargoladınız? " dedi. Ben keyfimden mi kargoladım? Siz dediniz ve seri no... Verdiğim için de daha önce gönderdiğimi de gördünüz garanti bittiğini de! Ayrıca bana mürekkebi boşaltın da gönderin demediniz! 2 hata bir arada ve şimdi benden çöpe atmamı istiyorsunuz. Durumu anlatıp "ses kayıtlarına bakın" dedikten sonra ben k** bey yok kimle konuştun yoka saat ve gün neydi, yok kaç dakika konuştun gibi ahiret soruları sorarak işi yokuşa sürdü.

Şimdi hem bana aslında kendi şehrimde çözmem gerektiği anlatılmaması hem de hadi bir hata yapıp yollatın bari mürekkebi boşalt denmemesi 2 büyük hata. Karşılığında 3 ü 1 arada yazıcım, (2 buçuk sene önce 800 TL idi) çöpe atılacak. Şaka gibi dalga geçer gibi söylendi. K** beye bari İzmir'e şöyle kargo etmesinler şu işi çözerseniz 2 defa gidip gelmesin dedim, onu bile yapamam dedi. 2. gün evime geldi kargo. Koskoca marka hatalar zinciri yaptı! Yazıcımı veya muadilini çalışır vaziyette istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler