Canon 46 Gün Serviste Bekletilen Yazıcı Komedisi

Serkan Serkan15 Aralık 2018 08:08

Canon'un kalitesini düşünerek aldığımız yazıcı arızalandı. 06.11.2018 tarihinde yazıcıyı servise götürdüğümüzde yazıcının anakartının değişeceği bunun için merkezden parça isteneceği söylendi. Buraya kadar her şey normal. Ardından anakartın geldiği ve yazıcıya takıldığı fakat denemek için bizden mürekkep almamız gerektiği söylendi. Bende duruma itiraz ederek, garantili bir ürün için kullanıcıdan herhangi bir malzeme istenemeyeceğini söyledim.

Bu durum için genel merkezle iletişime geçmem söylendi. 14.12.2018 tarihinde genel merkezle yaptığım görüşme neticesinde komedi gibi bizden anakartın istenmesi gerektiği bilgisi verildi. Yani kimsenin kimseden haberi yok. Canon'un diğer ürünlerini bilmem ama yazıcı konusunda herkesin daha dikkatli olmasını servisin kalitesizliğini de dikkate alarak ürün seçmelerini tavsiye ederim. Bu arada sorun hala çözülmedi. Yapacak tek şey yasal yollara başvurmak olacak.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Arda 03 Şubat 2019 00:29  

    Bunu Teknoser yapıyor rezil ötesi reziller acaba firma sahipleri merak edipte bir bakmiyormu bu siteye. Herkes ama herkes ufak tefek değil uç noktalarda şikayetleri var. Nasıl insanlar bunlar anlamıyorum hem kendilerini komik duruma düşürüyorlar hem de kenilerini rezil ediyorlar. Hepimizide mağdur ediyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler