Canon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aldığımız Canon G3411 Yazıcı Sorunumuz Hk./önemli

2.845görüntüleme
Ayça
Ayça 04 Haziran 2020 20:06

Merhaba, 07/04/2020 tarihinde N11 üzerinden Canon G3411 WiFi li orijinal tanklı yazıcı, 1531********85 takip numaralı sipariş ile almıştık. Ekte faturası bulunmaktadır.

29 Mayıs ta yazıcıda problem oluştu, kağıt sıkıştırmaya başladı ve çıktı alamadık. Servis çağırmak ve destek almak üzere 0212********16 numarayı aradık, ancak 3 gün boyunca ulaşamadık. Daha sonra, müşteri temsilcisine ulaşıldı ve durumumuzu anlattık. İlgili kişi servis gönderilemeyeceğini bizim servise götürmemiz gerektiğini söyledi.

Servis hizmetinin bir süre verilemeyeceğini belirtti ve bu konuda süre de veremedi. Garanti kapsamındaki bir ürünü inde kartuş varken alıp götürmenin riskli olabileceği ve böyle bir zamanımız olmaması nedeniyle bunu yapamayacağımız söyledik ancak yine olumsuz cevap aldık.

Özetle, ürün bize gönderilebildiğine ve satış yapılırken servis verilemeyeceği vs... Belirtilmediği için en kısa sürede tarafımıza dönüş yapılarak çözüm üretilmesini istiyoruz. Eğer, hızlı bir şekilde servis hizmeti verilemeyecekse ürünü iade etmek istiyoruz. Bir çok ürün varken hizmet kalitesine güvenerek aldığımız Canon yazıcı sorununu, evden çalışıyor olmamız ve okula giden çocuğumuz olması nedeniyle acilen çözülmesini rica ediyoruz. '*****@teknosergroup.com' adresine 3 kez mail yazılmış ancak dönüş olmamıştır.

İyi çalışmalar. Ayça Şimşek 0530********17 Hakan Şimşek 0532********93

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler