Camper Ayağımızı Nasır Yapan Hatalı Botu Değiştirmiyor!

Esra D. |

Geçen kış Camper İstinyepark mağazasından aldığımız botun iç kısmında, burun tarafında, serçe parmağının geldiği yerde, kumaş dikiş fazlası bırakılmış. Bu hata serçe parmağımızı yara yaptı ve nasırlaştırdı. Giyilmesi mümkün değildi. Talebimizi önce mağaza personeline ilettik. Haklı olduğumuzu ve bu hatanın tamirinin de mümkün olmadığından botun değişimini ya da iadesini isteyelim dediler.

Personel o kadar emindi ki mağdur olmayacağımıza dair bu da bize memnuniyet verdi o an. Fakat merkezden gelen cevaba göre üretim hatası yoktu. Ürün değiştirilmedi. Talebimizi bu kez merkezde ürün müdürü A*** hanıma ilettik. İspanya'ya durum bildirildi. Aylar ve aylar sonra gelen cevap yine red cevabı idi. Tüketici mahkemesine başvuracağımı söyledim siz bilirsiniz dediler. Ancak ciddi hastalık süreçleriyle uğraşmaktan konuyla bir daha ilgilenemedik.

Ülkemiz şartlarında bu parayla 5 tane bot alınabilirdi. En azından bir kaç sene giyebilmeyi umarak aldığımız bu botu sadece 2-3 kez giyerek paramızın heba olması, mağdur edilmek bizi çok üzdü. Hele ki bir Avrupa markasının müşteri haklarını ihlal ederek müşteriyi mağdur etmesini kınıyorum. Mağduriyetimin düzeltilmesini talep ediyorum Camper'den.

Etiketler :

Rahatlık - Kullanışlılık Deri - Kumaş vb. Malzeme Ürün İade / Değişim

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Esra D.
    05 Ocak
    16:50

    Firma arama zahmetinde bile bunmadı.İncelediğinizde size şikayet eden hiç bir müsterisine geri dönüs yapmamışlar.İlk fırsatta tüketici mahkemesine başvuruyorum.Kınıyorum CAMPER ı