Cevaplar

profile-icon Çağrı 2 hafta önce

Firma çalışanı Emrah beye teşekkür ediyorum sorunumu çözüp beni mağdur etmediği için (Geri ödemeyi bankaya bağlı olarak 3 4 gün bekleyeceğim yani süreç tamamlanmış değil ama bundan sonrası bankaya bağlı) ama firmanın bu uygulamasını kesinlikle yanlış buluyorum. İçeriği kaliteli ve güzel fakat iyi para ödüyorsunuz bu şekilde ayrıntılarla uğraşmak bütün iyi değerlendirmelerini altüst ediyor.

profile-icon Çağrı 2 hafta önce

Evet arkadaşlar ilgilendi mail yolu ile döndüler emin olup olmadığımı 2. Mailde işleme alındığını bildirdiler. Tekrar söylüyorum bu konuda yasal olarak haklı olsanız bile etik olarak haksızsınız. Uygulama üzerinden çok basit bir şekilde devam etmek istiyor musunuz diye sorulabilir. Bunun yerine mail atılmış. Cambly den bana her gün mail geliyor an be an bunu kontrol etmem mümkün değil. Otomatik yenileme butonu kayıt yaptırırken seçenek olarak sunulmuyor sadece ki bu da yoruma açık bir şekilde otomatik yenilenecek denilmiş olabilir ki bundan da emin değilim ama yasal sorumluluktan kurtulmak adına muhtemelen bir yere yazmışınızdır. Uygulama üzerindem otomatik yenileme seçeneğini zaten kontrol edemiyorsunuz illa bilgisayardan masaüstü siteye girip kontrol etmeniz gerekmekte. Ben yenileme yapılır yapılmaz kontrol bakın sadece kontrol ettim değişiklik yapmadım orada kapalı gözüküyordu. Boşu boşuna strese girdim bankayla görüşmeye çalıştım sizinle görüşmeye çalıştım. 3 gün iade bekleyeceğim vs. Bunlara gerek yok otomatik yenileme seçeneğini kapatın bu sadece şark kurnazlığı bahis sitelerinin üyelik iptalini zorlaştırmaları gibi aynı. Neden saatlerce bununla uğraşmak zorunda kalıyorum ki. Ayrıca 3D Secure ile ödeme de şifre sorması gerekirken bu işlemde sormadı buda ayrı bir merak konusu.

Cambly 2 hafta önce

Merhaba Çağrı Bey, Kullanıcılarımızın yardım sayfamız (https://camblyenglish.zendesk.com/hc/tr) üzerinden oluşturdukları talepler 24 saat içinde yanıtlanmaktadır. İncelediğimizde 20 Mart Cuma saat 02.11'de oluşturduğunuz talep destek ekibimizce 9 saat içinde yanıtlanmıştır. Kullanıcılarımızdan taleplerini bize ilettikten sonra destek ekibimizin yanıtlaması için beklemelerini rica etmekteyiz. Talepleriniz hem hafta içi hem hafta sonu 24 saat içinde yanıtlanmaktadır. Aboneliğinizin otomatik yenileneceği bilgisi ödeme sayfasında, aboneliğinizin ne zaman yenileneceği bilgisi ise ana sayfanızda yer almaktadır. Bu seçeneği hesabınızın ayarlar bölümünden yönetebilmektesiniz. Yenileme gerçekleşmeden birkaç gün önce otomatik yenilenmenin gerçekleşeceği bilgisi iletilmektedir ve dilerseniz bu özelliğin nasıl kapatabileceğiniz ile ilgili bir e-posta da gönderilmektedir. Talebiniz üzerine yenilenen aboneliğiniz destek ekibimizce iptal edilmiş ve 1209.24 TRY tutarında tam ücret iadesi gerçekleştirilmiştir. Banka kartı ile yapılan işlemlerin iadesi 7-14 iş günü, kredi kartı ile yapılan işlemlerin iadesi ise 1-3 iş günü içerisinde kart bankasına bağlı olarak hesaba yansımaktadır. İade sürecini bankalar yönetmektedir, iadenin biçiminin nasıl ve ne zaman olacağı konusunda en doğru bilgiyi bankanız verecektir. Eğer ödeme taksit ile yapıldıysa, ilgili taksit tutarları önce banka tarafından tahsil edilir, sonrasında yapılan iadeye istinaden karta iade edilir. Bu süreçte son kullanıcı bu işlemleri +/- şeklinde hesap dökümünde görebilir. İadenin taksitli şekilde yansıması, bankaların iş akış süreçleri ile alakalıdır ve tarafımızdan müdahale edilememektedir. Saygılarımızla, Cambly Ekibi.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler