Cambly Ders İptalleri Yapıyor

Gülşah Gülşah05 Mart 15:55

Yaklaşık 10 aydır 3 Çocuğum için Cambly üyesiyim. 10 Aydır Müşteri Hizmetlerine aynı sorunları yazıyorum ancak başlarda ilgili görünen müşteri hizmetleri artık durumu hiç umursamıyor. 

-Dersler sürekli son dakika iptal ediliyor ve o son dakika iptalleri sebebiyle daha önce hiç konuşma yapmadığınız eğitmenlerden birini bulup dakikalarınızı boş muhabbetle doldurmanız gerekiyor. İyi eğitmenler her zaman dolu zaten size kalan yeni yetenek ya da puanı düşük yetersizler. Başlarda böyle sorunlarda dilediğin zaman dakikası tanımlanarak mağduriyet bir nebze olsa gideriliyordu ya da bir gün ücretsiz uzatılarak ancak son 3-4 aydır hiçbir şekilde umursanmıyor talepleriniz. 

3-4 Ay önce yine bir ders iptali sonrasında bulmak zorunda olunan eğitmenle çocuklarımın anne eğitmen derste sigarı içti şikayetinin üzerine dersin kayıtlarını izlediğimde derste eğitmenin durumunu tespit etim bunu da müşteri hizmetlerine yazdım. Kesinlikle hiçbir dönüş olmadı.

Uygulama eksikleri de var zaten çok geliştirilebilir ve öğrenci dostu eklentiler yapılabilir bir sistem ancak maalesef senelik ödediğim 16.000 TL için müşteri hizmetlerinin müdahale ve destek yetersizliği çok düşündürücü.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Cambly 06 Mart 11:39

Merhaba Pakize Hanım, Öncelikle bu şekilde bir deneyim yaşadığınız için çok üzgünüz. Cambly'de bu şekilde bir hareket kesinlikle tolere edilmemektedir. Gerekli adımların atılması için ivedilikle ilgili ekip arkadaşlarımızla iletişime geçtik. Cambly Türkiye Ekibi olarak süreci yakından takip ediyoruz. Destek ekibimiz size dün yollanan mail üzerinden de konu hakkında bilgilendirme mailini tarafınıza iletmiştir. Kayıtlı e-posta adresinizin gelen kutusunu kontrol etmenizi rica ederiz. Cambly'de eğitmenlerin karşılamasını beklediğimiz yüksek kalite standartları bulunmaktadır. Kullanıcılarımızın geri bildirimleri doğrultusunda bu standardı muhafaza etmeye azami özen gösterilmektedir. Bizimle iletişime geçtiğiniz ve bu durumdan haberdar ettiğiniz için teşekkür ederiz. Eğitmenlerin rezervasyonlara gelmemelerinin ya da iptal durumunun programı bozabileceğini kesinlikle anlayabiliyoruz. Bu durumda da eğitmenlerimize çeşitli yaptırımlar ya da uyarılarda bulunmaktayız, ayrıca ders kayıplarında telafilerde bulunmaktayız. Bu nedenden ötürü yaşamış olabileceğiniz ders kayıplarını telafi etmek adına aboneliğinizi uzattık. İlgili mailde bununla ilgili bilgi de iletilmiş durumdadır. Saygılarımızla, Cambly Ekibi.

profile-icon Gülşah 05 Mart 18:03

Bu video kaydından bir ekran görüntüsü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler